Nida Bayhan profil fotoğrafı

Nida Bayhan

Gıda Teknoloğu
Bolu
Yazar Hakkında

1991 yılında Sakarya / Adapazarı’nda doğdu. İlköğretim ve Ortaöğretim hayatını Sakarya’da geçirdi. 2014 yılında Giresun Üniversitesi Gıda Teknolojisi lisans bölümünden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra 5 yıl özel sektörde görev aldı. Parekende sektöründe 1 yıl, gıda sektöründe öncü ve ihracat lideri olan çikolata, gofret, bisküvi, şeker, waffle gibi pek çok ürün üreten bir firmada ise 4 yıl Kalite Güvence Uzmanı olarak çalıştı.

Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP), FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Helal Gıda süreçlerinin kurulumunda ve gerçekleştirilmesinde görev aldı. Üretim ve ürün kontrol uygulamaları, süreçlerin dokumante edilmesi, işletme içi fabrika standartlarının izlenmesi ve doğrulanması, kalite uygunsuzluklarının giderilmesi ve düzeltme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, İyi Üretim Uygulamaları (GMP) süreçleri, tedarikçi denetimleri ve pest kontrol programları, ABD’ye (FDA) ve Uzak Doğu ülkelerinin regülasyonlarına uygun spesifikasyonların hazırlanması gibi pekçok konuda çalışmaları bulunmaktadır.

Ayrıca sosyal denetimler, bilgi güvenliği ve iş güvenliği denetim süreçlerinde diğer birimlere destek vermiştir.

Şu anda Abant İzzet Baysal Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Tohum Bilimi ve Teknolojisi bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Aynı zamanda freelance içerik yazarıdır.

Tüm Yazıları