‍Fidan Dip Kurdu (CAPNODİSSP.) Mücadelesinde Yeni Bir Yöntem: CAPSANEM

Fidan Kurdu mücadelesinde etkin bir yöntem olan CAPSANEM'i Koppert Türkiye Ürün Geliştirme Müd. Yardımcısı Hasan Hüseyin ALTINTAŞ'tan dinledik.

Fidan Kurdu mücadelesinde etkin bir yöntem olan CAPSANEM'i Koppert Türkiye Ürün Geliştirme Müd. Yardımcısı Hasan Hüseyin ALTINTAŞ'tan dinledik.

Capnodis sp. (Fidan dip kurdu) nedir?

Capnodis sp. bilimsel adıylabilinen zararlının Türkçe karşılığı Fidan Dip Kurdu’ dur. İsmi Fidan Dip Kurdu olmasına rağmen asıl zararı, kapama bahçelerdeki olgunlaşmış ağaçlarda daha çok gözlenmektedir.

Capnodis Larvası
Capnodis Larvası

Fidan Dip Kurtlarının Zararı

Fidan Dip Kurtları; Antep Fıstığı, Kiraz, Kayısı, Erik, Şeftali, Badem ve Elma gibi meyve bahçelerinde zarara yol açmaktadır. İklim ve bölgeye göre değişmekle birlikte zararlının larvaları Nisan-Mayıs aylarında aktif hale gelerek beslenme aktivitelerine başlarlar. Beslenme aktiviteleri Ekim-Kasım aylarına kadar devam edebilmektedir.

Asıl zararı bu böceğin larva (kurt) dönemi oluşturmakta olup ağacın kök bölgesinde kökleri yiyerek zarara yol açmaktadır. Kökleri yenen ağaçlarda ilerleyen dönemlerde sararma ve tamamen kurumalar gözlenmektedir.

Capnodis'in Bitkideki Zararı
Capnodis'in Bitkideki Zararı

Fidan Dip Kurtlarının Tespiti ve Mücadele

Fidan Dip Kurdu; yani capnodis larvası(kurt) ergin olmadan önce toprak altında 2 yıl kadar yaşayabilmekte ve kök saçaklarından bitki dokusuna girerek burada beslenmektedir.

Zararlının bahçedeki tespiti yapılırken, kökler kazılarak normalin dışında şişkin ve koyu renkteki, dışarı kabarık kabuk ve doku altlarına bakılır.

Zararlı ağaç köküne yerleşmişse, bu köklerde zararlının dışkısına ve talaşa rastlanır. Zararlının kökün iç kısmına yerleşmesi, kimyasal ilaçlarla mücadeleyi güçleştirmektedir.

Fidan dip kurdunun meyve bahçelerinde hasat dönemi de dâhil, yıl boyunca zarar yapıyor olması ve mücadele için atılan son kimyasal ilaç ile hasat arasındaki bekleme süresi yüzünden zaman zaman çiftçi zor durumda kalmaktadır.

Bitkinin su ve besin ihtiyacının kökler tarafından alındığını düşünürsek zarar görmüş köklerden doğan kurumalar ilerleyen dönemlerde ağacın tamamen ölmesine ve bu kuruyan ağaçların sökülmesine neden olabilmektedir. Bu durum çok yıllık bitkiler grubuna giren kapama meyve bahçelerinde yıllarca verime yatması beklenen ağaçların kaybedilmesi anlamına gelir.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

Capsanem ve Entomopatojen Nedir?

Capsanem, Entomopatojen bitki koruma ruhsatlı, doğaya hiçbir zararı olmayan, faydalı bir mikroorganizmadır. Latince Entomopatojen; böceğe patojen anlamına gelir. Yani bitkilerde, hayvanlarda ya da insanlarda herhangi bir zararı yoktur. Capsanem ürünü içinde Steinernema carpocapsae adında faydalı bir mikroorganizma mevcuttur. Bu mikroorganizmalar uygulandıktan sonra toprak içinde hareket ederek, zararlıyı bulur ve yalnızca hedef aldığı bu zararlı böceği öldürür.

Capsanem, Entomopatojen ruhsatlı ve Fidan Dip Kurdu’na (Capnodis’in larvasına) etkili tek üründür.
CAPSANEM'in Çalışma Prensibini Gösteren Diagram
CAPSANEM'in Çalışma Prensibini Gösteren Diagram

Fidan Dip Kurdu Mücadelesi Nasıl yapılır? Capsanem Hangi Dönemlerde Uygulanmalıdır?

Türkiye’de Capnodis mücadelesi için önerilen kimyasal ve kültürel yöntemlerin arasına, BiyolojikMücadele başlığında giren Capsanem ürünü, zararlının yaşam döngüsü göz önünde bulundurulduğunda çok daha etkin bir yöntemdir.

Larva İçinde Çoğalan Entomopatojen Nematodlar
Larva İçinde Çoğalan Entomopatojen Nematodlar

Capsanem ile etkin bir mücadele için ilk uygulama, larvaların aktif hale geçtiği Nisan-Mayıs aylarında, yani ergin dönemine geçmeden önce topraktan sulama yoluyla kök bölgesine yapılmalıdır. Meyve bahçelerinde bir kaç adet Fidan DipKurdu zararlısının görülmesi bile tüm bahçede uygulama yapılmasını gerektirir.

Eğer mücadeleye geç kalınırsa, bu zararlı kısa süre içinde tüm bahçeye yayılarak ağaçları kurutabilir.

Uygulama Capsanem ürününün üzerindeki dozlara uyularak bahçedeki ağaç sayısına göre yapılmalıdır. İkinci uygulama bölgeye göre Haziran-Temmuz ayları içinde yapılmalıdır. Bu sayede ergine dönmeden önce larvalarla maksimum seviyede mücadele edilebilir ve erginleşip yumurta bırakmaları engellenerek, çoğalmalarının önüne geçilebilir.

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar
  1. Koppert Türkiye, Koppert Türkiye Ürün Geliştirme Müd. Yardımcısı Hasan Hüseyin ALTINTAŞ

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ