Panoramix ile Bitkiniz Soğuk Stresine Direnç Kazansın

Kış aylarında bitki ölümleriyle sonuçlanabilen "soğuk stresi" ile mücadele, üreticiler için önem arz etmektedir.

Kış aylarında bitki ölümleriyle sonuçlanabilen "soğuk stresi" ile mücadele, üreticiler için önem arz etmektedir.

Panoramix ile güç, direnç ve sağlık kazanan bitkiler soğuk havalarda dahi güçlü bir gelişim gösterir. Bitkilerin kış aylarında yaşanan soğuk stresini daha kolay atlatmalarını sağlamak için Panoramix uygulaması öneriyoruz. Panoramix’in içindeki mikroorganizmalardan biri olan Bacillus subtilis kök etrafında bir biyofilm tabakası oluşturur ve bitkinizi kötü hava koşullarına karşı korur.

Soğuk Stresi Nedir?

Bitkiler kış aylarında toprak ve hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk stresi yaşayabilirler. Bitkinin maruz kaldığı kimyasal madde, ışık miktarı, sıcaklık ve su miktarı abiyotik stres olarak adlandırılır. Bitki bu stresle başa çıkabilirse hayatta kalır ve büyür, aksi halde ise kaybedilebilir.

Bitkinin abiyotik stres koşullarında genellikle büyüme hızı düşer ve verim kaybı yaşanır. Kış aylarında bitkilerde üşüme zararı oluşabilir. Üşüyen bitkilerde fotosentez azalır, karbonhidrat taşınımı yavaşlar, protein sentezi engellenir veya mevcut proteinler parçalanır. Bitki soğuk stresi ile başa çıkmak için yapısında sayısız kimyasal değişim yaşar. Bu döneme bitkinin hazırlıklı girmesi çok önemlidir.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

Bacillus Subtilis Mikroorganizması Nasıl Fayda Sağlar?

Panoramix bitki için faydalı mikroorganizmalar içeren mükemmel bir karışımdır. Bu mikroorganizmalardan biri de Bacillus subtilis bakterisidir. 

B.subtilis bitkinin kök bölgesinde kök çeperi etrafında koloni oluşturarak bitkiyle karşılıklı fayda sağladığı bir ilişki geliştirir. Bakterilerin salgıladığı enzim ve çeşitli maddeler bitkinin gelişimine katkıda bulunurken, kökün etrafında oluşturduğu biyofilm tabakasıyla topraktan bitkiye geçen patojenlere yani hastalıklara karşı bitkiyi korur. Bu anlamda B.subtilis bitkinin probiyotiği gibidir. 

B.subtilis’in kök çevresinde oluşturduğu biyofilm tabakası bitkinin kötü hava koşullarında dahi daha iyi beslenmesini sağlar ve abiyotik stresle başa çıkmasına yardımcı olur. B.subtilis ek olarak bitkinin topraktan alamayacağı formdaki fosfat bileşenlerini bitkinin alabileceği form olan fosfora çevirir ve uygulanması gereken fosfor gübresi miktarını azaltır.

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ