hortiturkey
Baş Editör

2020’nin En Yenilikçi 20 Bitki Çeşidi

4 Dakikalık Okuma
27 Temmuz 2021 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Çeşit
Özet
Pek çok insan gelecek hakkında güvenilir tahminlerde bulunamaz. Fakat bitki ıslahçıları işleri nedeniyle tüketicilerin ne istediklerini 15 yıl önceden tahmin etmeleri gerekiyor.
0
Paylaş

Yeni bir bitki çeşidi yaratmak 7 ila 15 yıl sürer ki, bazı ürünlerde bu süre daha da uzar. Bu nedenle, bitki ıslahçısı yeni bir çeşit geliştirmeye başladığında, çiftçilerin neye ihtiyacı olduğunu ve bundan 15-20 yıl sonra tüketicilerin ne isteyebileceği konusunda varsayımlarda bulunması gerekir.

Bu süreç çok zorlu olup, bu süreçte daha fazla genetik çeşitlilik, çok fazla çaprazlama, seçim, test, veri işleme ve birazda şansa ihtiyaç vardır.

Islahçının peşinde olduğu yalnızca daha yüksek verim veya daha iyi bir tat değildir. Yeni çeşidin, diğerlerinin arasından sıyrılabilmesi için sayısız gelişmiş özelliğe sahip olması da gerekmektedir. Ürün ve yetiştirildiği yere bağlı olarak yeni çeşidin zararlılara ve hastalıklara karşı daha yüksek bir dirence, iyi bir kuraklık toleransına, daha fazla proteine, vitamine veya antioksidanlar gibi daha yüksek faydalı bileşiklere sahip olması gerekir ki, bunlar bitki ıslahçısının üzerinde çalıştığı hedeflerden sadece bir kaçıdır.

Buğdayda ıslah çalışması
Buğdayda ıslah çalışması

Buna ek olarak, varsayılan tüketici tercihleri, gelirdeki değişikliklere, gıda ürünlerinin piyasa arzı, bilgi ve teknoloji nedeniyle değişebilir. Ve bu değişikliklerin hepsi, yeni bir çeşidin yaratılma zamanından çok daha kısa bir süre içinde gerçekleşir. Bu nedenle, bir ıslah programı süresince yetiştirme hedeflerinin sürekli olarak ayarlanması gereklidir.

Şanslıyız ki, pazara her yıl şaşırtıcı miktarda birçok yeni bitki çeşidi çıkıyor. Son birkaç yılda sadece Avrupa’da 3500 yeni bitki çeşidi pazarla buluştu.

Bu içeriğimizde her yenilikçi bitki çeşidi için birkaç satırlık bir metin bulacaksınız. Bu çeşitlerin neden bu kadar yenilikçi olduğunu; çiftçilere ve tüketicilere olan katkılarını açıklayan kısa açıklamalar bulacaksınız.

Sağlıklı bir yemeğin tadını çıkardığınızda, sadece çiftçilere değil, aynı zamanda bitki ıslahçılarına da teşekkür etmeyi unutmayın.

Adora - Domates

HM Clause

"Adora", yedi dereceden fazla olan Brix (şeker içeriği için bir ölçü) değeri sayesinde, bol miktardaki tatlılığı ve lezzeti ile gerçekten eşsiz bir domates çeşididir. Marmande şeklindeki bu domates benzersiz kahverengi rengi ile, aynı zamanda likopen, beta-karoten ve tokoferol gibi önemli kronik hastalıklara (kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet) karşı koruyucu etkisi olan antioksidanlar açısından da doğal olarak zengindir.

Günlük A ve C vitamini alımının dörtte birini karşılayan bir adet Adora domatesi, aynı zamanda bir vitamin ve mineral kaynağı olup, yüksek potasyum içeriğiyle de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İspanyol çiftçiler, en kaliteli Adora meyvelerini yetiştirmek için tutkularını ve bilgi birikimlerini kullanırlar. Yalnızca belirli üretim kalitesini karşılayan domatesler “Adora” etiketini taşımaya değerdir.

Tüketiciler her zaman Adora etiketine güvenerek, bu eşsiz domatesin tadı ve renginden memnun kalabilirler.

Adora
Adora

AF Zora - Buğday

Agrotest Fyto Ltd

Kışlık buğday çeşidi "AF Zora", mor pericarp (Ppgenleri) ve mavi aleuron (Ba2 geni) genlerinin bir kombinasyonundan kaynaklanan, tanenin siyah rengiyle ayırt edilir. Siyah tane, mavi ve mor tane çeşitlerine kıyasla neredeyse iki kat daha yüksek, son derece yüksek bir antosiyanin içeriğine sahiptir. Aynı zamanda artan fenolik asit içeriğine ve toplam antioksidan kapasitesine sahiptir.

Yüksek antosiyanin içeriğine sahip buğday, gıda işleme endüstrileri için çok caziptir. Kepek tabakasında bulunan yüksek değerli pigmentler kolaylıkla ekstrakte edilebilir ve fonksiyonel gıdalar ve doğal renklendirici olarak kullanılarak, gıda, ilaç ve kozmetikte kullanılan sentetik boyaların yerini alabilir. Ek olarak, doğal katkı maddeleri, gıda ürünlerinin besin değerini, görünümünü, dokusunu, lezzetini ve depolama özelliklerini iyileştirir. AF Zora çeşidi, besleyici, standart ve özel gıdaların üretimi için tasarlanmıştır.

İlgili Ürünler

AF Zora
AF Zora

Agram - Keten tohumu

Agritec Plant Research

"Agram", mavi renk çiçekli, düşük ila orta gövde uzunluğunda, yatmaya karşı iyi dirençli, hastalıklara karşı yüksek direnç yanında, kök ve gövde tabanı direncine de sahip, kahverengi tohumlu bir keten tohumu çeşididir. Tohum verimi yüksek olan bu çeşidin, doymamış yağ asitlerinin içeriği mutasyon ıslahı yoluyla değiştirilmiştir. Alfa linolenik asit içeriği %30, linoleik asit içeriği %40'a kadar ulaşan bu çeşidin, siyanojenik glikozit içeriği çok düşüktür ve lignan içeriği (Secoisolariciresinol) çok yüksektir.

Yağ asitleri ve yüksek lignan içeriğinin bu uygun kombinasyonu, Agram ı, gıda endüstrisinde kullanılabilen yüksek kaliteli yağ üretimine uygun hale getirir. Bu benzersiz özelliklere sahip olan çeşit, yemeklik yağ ve tohum üretimi, sağlıklı beslenme ve fırıncılık endüstrisinde kullanılabilir.

Agram
Agram

Alouette - Patates

Agrico

"Alouette" Agrico şirketinin 'Yeni Nesil' patates çeşitindeki mücevherlerden biridir. Parlak ve güçlü bir kırmızı kabuğa sahip olan bu çeşidin yumruları uzun ve sarı ete sahiptir. Patates yemeklerinde tüketicilere keyifli bir lezzet sunar. Yetiştiriciler için Alouette, çeşitli agro-ekolojik koşullar altında güçlü ve yüksek verimli bir çeşittir.

'YeniNesil', tüm patates hastalıklarının en yıkıcısı olan mildiyö ye karşı doğal dirençleri nedeniyle benzersiz bir çeşittir. Olağanüstü mutfak nitelikleriyle birleştiğinde, bu çeşit hem geleneksel hem de organik tarım için büyük umut vaat ediyor. Yeni Nesil patatesler önemli ölçüde daha düşük mahsul kaybı riski içerdiğinden, bu çeşitler sürdürülebilir ve sağlıklı gıda üretimi için mevcut olan çeşitlere katkı sağlar.

Alouette
Alouette

Architect — Kışlık Yağlı Kanola

Limagrain

'"Architect " çok kısa bir sürede Avrupa'da 1 numaralı kışlık yağlı kanola tohumu çeşidi haline geldi. TuYV ye karşı direnç, yüksek verim ve kabuk kırılma dirençlerini barındıran ilk hibrit çeşittir. Lansmanından sonraki iki yıl içinde, 'Architect', 300.000 hektardan fazla ekimi yapılan (Avrupada'ki hibrit kanola pazarındaki %6'lık pazar pay) Avrupa'daki ilk çeşit oldu.

Avrupa çapında 20'den fazla ülkede yetiştirilmekte olup; Fransa, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Bulgaristan ve Macaristan'da çeşit olarak birinci veya ikinci sıradadır. 20 yılı aşkın Limagrin’in araştırma çabalarının sonucu olan bu çeşidin başarısı esas olarak, kimyasal kontrol seçeneklerinin sınırlı olduğu şeftali yaprak biti (Myzus persicae) tarafından bulaşan bir hastalık olan TuYV direncinden kaynaklanmaktadır.

Architect
Architect

6-10 arasındaki yenilikçi çeşitler

11-15 arasındaki yenilikçi çeşitler

16-20 arasındaki yenilikçi çeşitler