hortiturkey
Baş Editör

22 Milyar Dolarlık Tarım ve Gıda Pazarı

1 Dakikalık Okuma
4 Ekim 2021 Pazartesi
Yaş Meyve, Sebze
Vietnam
Özet
Vietnam, yılda 22 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünü ithal ediyor
0
Paylaş

Vietnam 100 milyon nüfusu ile hızla büyüyen bir ekonomi. Var olan bu hızlı ekonomik büyüme içinde ülkenin yıllık ithalat rakamları da ekonomisi gibi hızlı büyümektedir.

2001 yılında sadece 16 milyar dolar olan Vietnam’ın ithalat rakamı, 2019 yılında 253 milyar dolar seviyesine çıkmıştır. Bu rakam içinde Vietnam’ın gıda ve tarım ürünlerindeki ithalat rakamı 22 milyar dolardır.

Avrupa Birliği ile Vietnam arasında 2020 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması, AB’deki ihracatçı firmalara yeni ticari imkanlar sunmaktadır. Yapılan bu anlaşma çerçevesinde AB’den Vietnam’a yapılacak olan ithalatın yıllık 8,3 milyar € artması bekleniyor.

Örneğin 2019 yılında Vietnam 300 milyon dolar değerinde soğan ithalatı gerçekleştirmiştir olup, bu ithalatın %97 sini, yani neredeyse tamamını sadece Çin’den gerçekleştirmiştir.

Vietnam'daki bir marketin elma reyonu

2020 yılında Vietnam küresel pazardan 500 milyon dolar değerinde elma ithal etmiştir. Bu tür ithalatlar birçok farklı ürün için geçerlidir.

İlgili Ürünler

Günümüzde Vietnam, tarımsal ürün ihracat eden ülkeler için, karlı bir pazar haline gelmiş olup, ülkeler ekonomik anlamda büyüyen bu pazardan pay almak için birbirleri ile ciddi bir rekabet içine girmiştir.

Tarım ürünleri açısından büyük ve karlı olan Vietnam pazarı, Türkiye’deki tarım ürünleri ihracatçıları içinde önemli bir pazar olup, ihracatçılarımızın ürünleri ile bu pazarda da olmaları gerektiğine inanmaktayız.

Vietnam'daki bir marketin meyve reonu
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.