hortiturkey
Baş Editör

7 Saniyede Meyve Toplayabilen Elma Hasat Robotu

1 Dakikalık Okuma
7 Temmuz 2021 Çarşamba
Tarım Makine ve Teknolojileri
Robot
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte, robotların bitkisel üretimdeki varlıklarını her geçen gün daha da çok görüyoruz.
0
Paylaş

Dünyada birçok endüstride olduğu gibi, Avustralya’daki meyve toplama sektöründe çalışan iş gücüde, Covid-19 pandemi sürecinde etkilenen sektörlerden oldu. Avustralya’lı araştırmacılar var olan bu açığı hafifletmek için elma bahçelerinde yüksek hızla çalışan bir elma toplama robotu geliştirdiler.

Robotlar ürünleri incelemekten, koyun gütmeye, tarlaları kontrol etmekten, yabancı otların kontrol ve mücadelesine kadar birçok konuda tarım dünyasına fayda sağlamaktadır. Ahududu toplayan, marul hasat edebilen ve meyve ağaçlarını budayabilmeleri ile, robotların bitkisel üretim tarafında nasıl rol oynamaya başladıklarını görmeye başlıyoruz.

Avustralya'nın Monash Üniversitesi Makine ve Uzay Mühendisliği Bölümü'ndeki araştırmacılar, meyve bahçelerindeki ağaçları tarayarak, var olan meyveleri kamera ve algoritmalarla tespit edip, ağaç çevresindeki yapraklara en az zarar vererek hasat yapabilen bir robot geliştirdiler.

Araştırmayı yöneten Chao Chen; “özel olarak tasarlanan bu robotun, pnömatik olarak çalışan bağımsız dört parmağı ile, meyve ve ağaca en az hasarı vererek, meyveyi yumuşak bir şekilde hasat etiğini” söylüyor.

İlgili Ürünler


Bu yıl elma hasat robotlarının saha denemelerini yapan araştırmacılar, yarım kapasite ile çalıştırılan robotların bir elmayı 12,6 saniyede tanımlayıp, toplayıp bıraktıklarını gördüler. Toplama ve bırakma işlemindeki optimizasyon ile süreyi yaklaşık 9 saniye kısaltan araştırmacılar, tam kapasite çalışması ile robotoun 7 saniyede elmayı tanımlayıp, hasat edip bıraktığını belirttiler.
Robot, kamera görüş alanı içinde elmaların %90’nın dan fazlasını 1,2 m. mesafe içinde tanımlayabiliyor. Ekip, robotun günün her saatinde, yani gece ve gündüz ve her türlü hava koşulunda çalışabildiğini, bir elma görüntüsünü ise 200 milisaniyeden daha az bir sürede işleyebildiğini belirtiyor.