hortiturkey
Baş Editör

AG Tohum, Enza Zaden Innovation Center da ToBRFV Dayanımlı Çeşitleri İnceledi

1 Dakikalık Okuma
17 Haziran 2022 Cuma
Tohum, Fide, Fidan
Ag Tohum
Özet
AG Tohum ToBRFV (Domates Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü) dayanımlı çeşitleri gözlemlemek için Enza Zaden i ziyaret etti.
0
Paylaş

Dünyanın önde gelen sebze ıslah firmalarından biri olan Enza Zaden, domates sektörüne yıkıcı zararlar veren Domates Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü(ToBRFV) hastalığına yüksek dayanım sunan bir gen keşfinde bulunmuştu. Çalışmalarına hız kesmeden dayanımlı çeşitler geliştirmeye devam eden Hollanda Enza Zaden Innovation Center’ı, AG Tohum olarak ToBRFV (Domates Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü) dayanımlı çeşitleri gözlemlemek için ziyarette bulundu.

ToBRFV: İlk Deneme Sonuçları Yüksek Bir Direnç Seviyesini Doğruladı

2020 yılında Enza Zaden firması, ToBRFV (kahverengi rugose meyve virüsü) karşı yüksek direnç genini bulduğunu açıklamıştı. Duyurudan günümüze yüksek dayanımlı gen ile yapılan çalışmalardan mükemmel sonuç elde edildiği Enza Zaden firma yetkilileri tarafından paylaşıldı.

Yüksek Seviyeli ToBRFV Direnci Hakkında Heyecan Verici Haberler

Ürün araştırma direktörü Kees Könst açıklamasında Dünya çapında yapılan denemeler için ‘’Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu'daki denemelerimiz, kaliteli ve yüksek direnç seviyesine sahip domates çeşitlerimiz olduğunu gösteriyor" dedi.

İlgili Ürünler

Açıklamanın devamında ise ilerleyen çalışmalar ile ilgili olarak, "Bu, domates yetiştirme endüstrisinde yer alan tüm taraflar için heyecan verici bir haber. Müşterilerimiz için tehlikede olan çok şey olduğunu biliyoruz, bu nedenle HR çeşitlerini piyasaya sunmak için çok çalışmaya devam ediyoruz. Bunların önümüzdeki yıllarda hazır olmasını bekliyoruz” şeklinde belirtti.

Whats App Image 2022 06 17 at 17.11.03 Min

ToBRFV'ye Karşı Yüksek Direnç Seviyesi Neden Bu Kadar Kritik?

Könst, "Bir orta direnç (IR) seviyesiyle, virüsün yayılması gecikir, ama yine de ToBRFV domates bitkisine girip enfekte edebilir ve bitki de semptomlar gözükebilir.’’ Şeklinde IR ve HR dayanım farklarını açıkladı.

Açıklamasının devamında, "Direnç seviyesi yüksek olan bitkiler ve meyveler virüse hiç ev sahipliği yapmıyor. Bu, virüsün yayılması için bir kaynak olmayacakları ve tespit testinin negatif çıkacağı anlamına geliyor. Yüksek dirençli bir çeşit yetiştirmek, kar etmek veya mahsulü kaybetmek arasındaki fark olabilir.” dedi.

Kaynaklar

AG Tohum