hortiturkey
Baş Editör

Ağaç mantarları, Domates Yetiştiriciliğinde Gübre Kullanımını Azaltabilir.

1 Dakikalık Okuma
25 Nisan 2021 Pazar
Yetiştiricilik
Domates
Özet
Ağaçların odunsu kısımlarının çürümesine neden olan Ceriporia lacerata mantarının toprağa ilave edilesi sonucu, domates yetiştiriciliğinde daha az gübre kullanıldığı tespit edildi.
0
Paylaş

Domates bitkisinin yetişme süresi boyunca diğer bir çok bitkiye göre daha fazla besine ihtiyaç duyması, çiftçilerin tarla veya seralarında daha fazla kimyasal gübre kullanımını sağlar.

Bu uygulamalar zaman ve maliyet arttırıcı olmasının yanında, topraktaki faydalı organizma sayısının azalmasına ve yeraltı sularının kirlenmesine neden olabilmektedir.  

Çin, Southwest Universitesi bilim adamları, Jianguo Huang liderliğinde domates üretiminde, zararsız bir mantar olan Ceriporia mantar türüyle bir araştırma yaptılar.

Ceriporia lacerata mantarı, ağaçlarda gelişirken, toprak ve yakın çevreden besin elde etmek için proteazlar gibi enzimler yayarlar. Mantar bu enzimleri yayarken toprakta doğal olarak oluşan bileşikler içinde kilitli kalan besinleri (daha önce gübre ile verilmiş olanlarda dahil) bitkilerin alacağı formda serbest bırakır.

İlgili Ürünler

Yapılan tarla testlerinde, Ceriporialacerata'nın HG2011 suşunun, toprağa eklendiğinde domates bitkinin besin alımının ve veriminin arttığı görülmüştür. Daha da önemlisi mantarın, çözünür şeker ve C vitamini içeriğinin yanı sıra şeker-asit oranını artırarak meyvenin besin değerini ve lezzetini de arttırdığı tespit edilmiştir.

Bu mantarı içeren kompostun, yakın bir gelecekte geleneksel gübre ihtiyacını azaltacak ucuz bir takviye olarak kullanılabileceği umulmaktadır.