hortiturkey
Baş Editör

Aile Şirketi Rijk Zwaan, Emin Adımlarla İlerlemeye Devam Ediyor

2 Dakikalık Okuma
2 Kasım 2020 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Rijk Zwaan
Özet
Sebze ıslah şirketi Rijk Zwaan, 2019/2020 mali yılında 477 milyon € net ciro elde etti. Bu, şirketin bir önceki yıla göre %8,5 oranında büyüdüğünü gösteriyor.
0
Paylaş

Rijk Zwaan'ın neredeyse tüm ürünleri ve bölgelerinden elde ettiği gelir artmış durumda. Yaklaşık %9'luk pazar payı, onu dünyanın en iyi dört sebze tohumu şirketinden biri yapıyor. Bunun yanında iş gücü de büyümeye devam ediyor; Rijk Zwaan kendi bünyesi altında şu anda yaklaşık 1450'si Hollanda'da bulunan 3500 kişiye istihdam sağlıyor.

Dünya gıda tedariği için sebze tohumları 

Sebzeler ve sebze tohumları, besin zincirinin önemli bir parçası olmakla birlikte sağlıklı ve zengin bir diyetin temelini oluşturur. Rijk Zwaan Yönetim Kurulu Üyesi Ben Tax “2019/2020 mali yılının son çeyreğinin gidişatını belirleyen şey COVID-19 pandemisinin dünyanın her yerine yayılması oldu. Uluslararası yönden bakıldığında, bu bizim için bir dizi lojistik soruna yol açtı. Hükümetlerin sebze tohumlarının dünya gıda stokları için ne kadar elzem olduğunu fark etmeleri çok uzun sürmedi. ‘Green Lanse’ yaklaşımı sayesinde sektörümüz için uluslararası sınırlar açık kaldı. Bazen birkaç değişiklik yapsak da, bir şirket olarak dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize sebze tohumları tedariki yapmaya devam edebilmek için süreçlerimizin işleyişini devam ettirmeyi başarabildik.” diyor.

Özel üretim çeşitler

2019/2020 yılında Rijk Zwaan, araştırma ve geliştirme çalışmalarına yıllık gelirinin %27.5'ini oluşturan 130 milyon euroluk bir yatırım yaptı. 1500'den fazla farklı sebze çeşidi geliştirmiş olan şirket, çeşitli üretim yöntemleri ve tüketici isteklerine göre, her iklim bölgesine uygun özelliklere sahip çeşitleri üreticilere sunuyor. “Pazardaki istek ve ihtiyaçları ıslah programlarımızın hedefleri haline getiriyoruz. Laboratuvarlarımızda, ıslah faaliyetlerimizi hızlandırmak, yeni özelliklerin genetiğini incelemek ve en kaliteli tohumları üreticiye sunabilmek için biyoteknoloji, tohum kalitesi ve fitopatoloji alanlarında araştırmalar yürütüyoruz.” Rijk Zwaan’ın geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü çeşitler arasında fusariuma dayanıklı hıyar çeşitleri ve haşere hasarına daha dirençli olan ilk tüysüz patlıcan çeşidi yer aldı. Şirket ayrıca, taze yemek kitleri ve organik ürün yelpazesi için özel olarak tasarlanmış sebze çeşitlerini tanıtarak tüketici eğilimlerine de yanıt verdi.

Yatırımlar

Yeni üretim tesisleri, araştırma tesisleri ve ofis binalarının sayılarının artması da şirketin canlılığını vurguluyor. Yine bir araştırma ve demo istasyonu olan Rijk Zwaan Çin'in yeni merkez ofisi, Mayıs 2020'de açıldı. 2019/2020’de Şili ve Polonya'daki yeni tesislerin yapımı da tamamlandı. Bu yıl, şirketin şimdiye kadarki en büyük yeni inşaat yatırımı olan De Lier'deki Rijk Zwaan'ın yeni domates, biber ve patlıcan ıslah tesisinin inşaatı sona erecek.

İlgili Ürünler

Güçlü ve sağlam bir aile şirketi

Bugün, Rijk Zwaan'ın merkez ofisi De Lier'de ve Hollanda, Fijnaart'ta bir Araştırma ve Geliştirme tesisi bulunuyor. Dünyanın dört bir yanında 30'dan fazla uluslararası yan kuruluşu olsa da, Hollanda'daki kökleri 1924'e dayanıyor. 1989'dan bu yana, bu bağımsız şirketin yaklaşık %90'ının sahibi üç ailedir. Geri kalan %10'u da hisseler halinde sektörün çeşitli üyelerine aittir. Şirket, çalışanlarına sadık olmasıyla ünlüdür. Tax, “Çalışanlarımızın memnuniyeti bizim bir numaralı önceliğimizdir. Bu yüzden de dünya çapında 3500 çalışanımızın her birine hoş bir çalışma ortamında iyi fırsatlar ve kalıcı bir sözleşme ile keyifle yapacakları bir iş sunuyoruz,” diyor. 

Rijk Zwaan'ı gelecekte neler bekliyor?

“Yeni mali yıl için hiçbir şüphemiz yok. Bununla birlikte, farklı satış kanalları COVID-19 pandemisine farklı tepkiler veriyor. Seyahat kısıtlamaları ne kadar uzun sürerse, karşılaştığımız sorunlar da o kadar büyüyecek. Yani bu elbette ki bir tehlike, ancak başa çıkamayacağımız bir şey değil,” diyor Tax, kararlı bir şekilde. Bu durumun neden olduğu fırsatlar da yok değil: “Toplumun sağlıklı yiyecekleri herkese ulaştırma konusuna artan ilgisini tam olarak destekliyoruz. Bir sebze ıslah şirketi olarak, sağlıklı ve albenili sebzelerin temellerini atarak bu davaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz.”

Rijk Zwaan’ın Fijnaart’da (Hollanda) bulunan Araştırma ve Geliştirme Tesisi
 Rijk Zwaan’ın Fijnaart’da (Hollanda) bulunan Araştırma ve Geliştirme Tesisi
Rijk Zwaan’ın Fijnaart’da (Hollanda) bulunan Araştırma ve Geliştirme Tesisi
Rijk Zwaan’ın Fijnaart’da (Hollanda) bulunan Araştırma ve Geliştirme Tesisi