Altın Tohumculuk logo
Altın Tohumculuk
Türkiye, İzmir

Altın Tohumculuk: Sebze Islahında Ege'nin Altını

2 Dakikalık Okuma
13 Mart 2021 Cumartesi
Şirket Haberleri
Altın tohumculuk
Özet
Altın Tohumculuk olarak misyonumuz, sebze üreticilerine en kaliteli ve en üstün vasıflı sebze tohumlarını sürekli devam eden araştırma ve ıslah neticesinde sunmaktır.
0
Paylaş

Altın Tohumculuğu Tanıyabilir Miyiz?

İzmir’de 1982 yılında kurulmuştur. Sebze tohum ıslahı, üretimi, yurt içi pazarlaması, ithalatı ve ihracatında Türkiye’de ihtisaslaşmış bir kuruluştur. 100’den fazla çalışanıyla ülkemizin öncü özel sektör sebze tohumculuk firmasıdır.

Firmamızın merkezi İzmir’de olup genel yönetim, finansman, muhasebe ve pazarlama departmanlarını barındırmaktadır.

Altın Tohumculuk sürekli olarak yeni çeşitlerin ıslahının ve geliştirilmesinin tohumculuk sektöründeki öneminin bilincindedir. Firmamızın kendi geliştirdiği farklı türlerde birçok çeşit ticari olarak pazarlanmaktadır. Bu sebeple özellikle örtü altı sebze tohum ıslahına çok büyük yatırımlar yapmaya devam etmektedir. Örtü altı sebze tohum ıslah ve AR-GE faaliyetlerimiz Menderes–İzmir, Güzeloba–Antalya ve Kadriye–Antalya tesislerimizde yürütülmektedir.

F1 hibrit sebze tohum üretimleri firmamızın sahip olduğu üç farklı lokasyondaki modern iklim kontrollü cam sera tesislerimizde yapılmaktadır. Bu tesisler Edremit–Balıkesir, Sandı–İzmir ve Menderes–İzmir’de bulunmaktadır.

Altın tohumculuk Edremit'teki ıslah tesisleri
Altın tohumculuk Edremit'teki ıslah tesisleri

Ayrıca, Güzeloba – Antalya ve Kadriye – Antalya istasyonlarımızda üreticilerimize devamlı olarak yeni geliştirdiğimiz F1 hibrit sebze tohum çeşitlerimiz tanıtılmaktadır.

Standart tohum üretimlerimiz Balıkesir bölgesinde yaklaşık 100 civarında anlaşmalı üreticimizle yapılmaktadır. Üretim faaliyetlerimiz sezon boyunca firmamız uzmanları tarafından yakından takip edilmektedir. Böylece gereken itina ve titizliğe üretimin her aşamasında uyulması sağlanmaktadır. Firmamız, ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda Altın Tohum ve Golden Seed markalarıyla pazarlamaktadır. Çeşit tanıtım ve teknik yayım hizmetlerimiz yurtiçinde Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz ve Çukurova Bölgelerinde ziraat mühendislerimiz tarafından sağlanmaktadır.

Altın tohumculuk Menderes'deki ıslah tesisleri
Altın tohumculuk Menderes'deki ıslah tesisleri

İhracat amaçlı F1 hibrit ve standart sebze tohum üretimlerimizin yanında özellikle firmamızın geliştirdiği örtü altı F1 hibrit çeşitlerimiz yurt içi pazarımızın dışında Orta Doğu, Kafkaslar ve Avustralya pazarlarında da aranmaktadır. Altın Tohumculuk kendi ürettiği ve ithalat yoluyla pazarladığı tüm tohumların uluslararası kalite kriterlerine uygunluğunu devamlı olarak ISTA kuralları çerçevesinde kendi tohum test laboratuarında yapmaktadır.

İlgili Ürünler

Türkiye’deki Sebze Tohumculuğunun Geldiği Noktadan Bahsedebilir Misiniz?

Ülkemiz yüzyıllar öncesinden gelen sebze tohumlarının gen kayaklarına sahiptir. Ülkemiz insanlarının sebze tüketim alışkanlıklarının artması, isteklerindeki farklılıklar, sebze alımlarında aradıkları özelliklerinin değişmesi ve teknolojideki değişimin tarıma yansıması sonucu sebze tohumculuğunda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bunun sayesinde tohum firmalarımız, tüketici ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni çeşitlerin geliştirilmesinde çok daha istekli, çok daha hızlı, çok daha sonuç odaklı çalışmalar yaparak yeni çeşitler çıkarmışlardır.

Globalleşen dünyanın sonuçlarından birisi olarak da sebze tüketim alışkanlıklarımız diğer ülke insanlarının damak yapısına uymaktadır. Ülkemize ziyarete gelen dünya vatandaşları burada tattıkları lezzetleri kendi ülkelerinde aramaktadır. Bunun sonucunda gıda sektörü lezzetin asıl kaynağı olan tohumun nereden geldiğini merak etmekte ve ülkemiz tohumlarından taleplerde bulunmaktadır.

Biz Altın Tohumculuk olarak dünyanın farklı noktalarına kendi ıslahımız ile ürettiğimiz hıyar, patlıcan, biber tohumlarının satışlarını yapmaktayız.
Altın tohumculuk tarla günü
Altın tohumculuk tarla günü

Altın Tohumculuk Olarak hortiturkey Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir?

İçinde yaşadığımız PANDEMİ süreci, hepimizin hayatlarının yaşayışlarında büyük değişimlere sebep oldu. İnternet hayatımızın odak noktası oldu. İnternetiniz yoksa okula gidemez oldunuz, işe gidemez oldunuz, alışveriş yapamaz oldunuz. Hepimiz bilgisayar başında, sanal dünyada yaşar olduk. Bunun olumlu yanlarından düşündüğümüzde mutlu olduk.

Örnek olarak; artık okul evde olduğu için çocuklarımız ile daha fazla vakit geçirmeye başladık. Olumsuz yanlarını düşündüğümüzde mutsuz olduk. Örneğin evde bilgisayar başında çalışmaya başladık ve vücudumuzda hareketsizliğe bağlı olarak kilolanma, kolestrol seviyemizde yükselme, kapalı ortamda bulunmaktan psikolojilerimizde yıpranmalar oluştu.

Bu süreç içinde sektörümüz açısından, en güzel ve en olumlu yanlarından birisi hortiturkey’in insanların yaşayış alışkanlıklarının değiştiğini görerek, onlara sanal ticari ortam oluşturmaları ve bu oluşuma bizleride katmış olmalarıdır. hortiturkey'in Türk Tarımı adına olumlu katkılar oluşturacağını düşünerek kendilerine teşekkür ediyorum.

Ege Bölge Sorumlusu

Zir. Müh. Selçuk KUMRAL

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.