hortiturkey
Baş Editör

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığından (USDA), Mor Domatese Yeşil Işık

1 Dakikalık Okuma
20 Eylül 2022 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Mor domates
Özet
On yılı aşkın bir geliştirme sürecinden sonra, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) besin değeri açısından zenginleştirilmiş mor domatesin yetiştirilmesine onay verdi.
0
Paylaş

Onay verilen bu mor domatesler, önceden var olan çeşitlerden 10 kat daha fazla antioksidan seviyesine sahip.

2008 yılında Nature Biotechnology dergisinde, antosiyaninler adı verilen yüksek miktarda antioksidan üretmek için gen düzenlemesi yapılmış domates türü hakkında bir çalışma yayınlandı.

Yaban mersini ve kırmızı lahana gibi birçok besinde doğal olarak bulunan antosiyaninler, bu gıdalardaki mor pigmentten sorumlu olup kalp hastalığı ve diyabet riskinin azalması da dahil olmak üzere sağlık açısından bazı faydalar ile bağlantılıdır.

Gıda bilimcileri düşük seviyelerde antosiyanin içeren bazı mor domateslerdeki antosiyanin seviyelerinin, birkaç genetik değişiklikle arttırılıp arttırılamayacağını merak etti. Aslanağzı bitkisinden alınan gen, bir mor domates çeşidine eklendi. Yapılan bu gen aktarımı, bitkinin antosiyanin üreme yeteneğini arttırarak zengin mor renkli ete sahip eşsiz bir domates ortaya çıkması ile sonuçlandı.

2008 yılında, bu antosiyanin takviyeli domateslerin, kanser tedavisinin geliştirilmesinde kullanılan fareler üzerinde test edildiği bildirildi. Yapılan testlerde, antosiyanin takviyeli domatesler ile beslenen farelerin, normal beslenen farelere göre %30 daha uzun yaşadığı görüldü.

Jic Purple Tomato 4 Science Ds C6194 Min

Düzenleyici süreçlerde uzun bir süre dolaştıktan sonra, genetiği değiştirilmiş mor domates ABD Tarım Bakanlığı'nın Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Servisi (APHIS) onayı ile pazara bir adım daha yaklaştı. Bu onay; genetiği değiştirilmiş bitki üzerinde bulunan, nerede ve nasıl yetiştirileceği ile ilgili katı kontrollerin kalktığı anlamını taşımaktadır. Yani diğer izin verilen ürünler gibi Amerika Birleşik Devletleri'nin herhangi bir yerinde güvenle yetiştirilebilir anlamı taşımaktadır.

İlgili Ürünler

Antosiyanin içeriği olarak zenginleştirilmiş mor domateslerin ticarileştirilmesi için çalışan Jonathan Jones, “Cathie ve ben, yaklaşık 15 yıl önce NPS'yi [Norwich Plant Sciences] kurduğumuzda, sağlık açısından faydalı olan genetiği değiştirilmiş mor domateslerin pazara sürülmesi için gerekli olan onay sürecinin bu kadar uzun olacağını hiç düşünmemiştik” dedi.

Son birkaç yılda, geliştirilmiş bu mor domates için bir dizi kullanım araştırılmıştır. Bilim adamları başlangıçta kanser veya kardiyovasküler hastalığı olan hastalar için klinik bağlamlarda test edilebilecek antosiyanin açısından zengin bir domates suyu üretmeye de odaklandılar.

Sei 89623684 Min

ABD onayı, dünyada genetiği değiştirilmiş ürünün yetiştirilmesine izin veren ilk yeri işaret ediyor. Martin ve Jones, domateslerin yakında Birleşik Krallık'ta da onaylanacağını umuyor.

Martin, ”Sağlıklı mor domatesleri yemekten heyecan duyan birçok insanla paylaşma hayalime bir adım daha yaklaştık. Acı ama tatlı olan şey, domateslerin Birleşik Krallık'ta değil Amerika'da satışa sunulması. Ancak evdeki yetiştiricilere odaklanarak tüketici odaklı olacağız ve diğer ürünleri geliştirmek için gereken geri bildirimi ve ilgiyi alabileceğiz.” dedi.