Amonyum Sülfat Gübresi Nedir?

Şeker gübre olarakta adlandırılan bu gübre çeşidi, bitkilerin azot ve kükürt ihtiyacını karşılar.

Şeker gübre olarakta adlandırılan bu gübre çeşidi, bitkilerin azot ve kükürt ihtiyacını karşılar.

Bitkisel üretimde en yaygın kullanılan gübrelerden biri olan amonyum sülfat, yapısının kristal toz şekere benzemesinden dolayı çiftçiler arasında şeker gübre olarakta adlandırılmaktadır.

Amonyum sülfat özellikle tahıl, çay ve çeltik ürünleri için idealdir.

İçeriğinde %21 azot ve %24 kükürt bulunduran amonyum sülfat, yüksek çözünürlükte bir inorganik gübre olup bitkilerin azot ve kükürt ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Amonyum sülfat 150 yıldan uzun süredir üretilmektedir. Başlangıçta kömür gazı üretimi sırasında salınan amonyaktan veya çelik üretmek için kullanılan kok kömürden üretilirken;  günümüzde sülfürik asidin ısıtılmış amonyak ile reaksiyonu sonucu elde edilmektedir.

Amonyum sülfat içinde amonyum formunda bulunan azot sayesinde, bitkiler toprakta bulunan fosforu daha etkin bir şekilde alırlar.

İçeriğinde bulunan azota ilaveten bulunan kükürt, protein sentezi dahil olmak üzere bitkilerde bir çok temel fonksiyonu sağlamaktadır.

Azot ve kükürt eksikliği tespit edilen topraklarda kullanımı uygundur.

Amonyum sülfat asit karakterli bir gübre olduğu için, uzun süre tek yönlü kullanımlarda toprağı asitleştirebilir. Bu tarz yoğun kullanımlarda toprağa kireç uygulaması yapılması yararlıdır.

Amonyum sülfat görseli.
Amonyum sülfat görseli.

Amonyum Sülfat Gübresinin Faydaları

Ekonomik anlamda uygun olan amonyum sülfat gübresi, uygulama sonrasında hızlı sonuç verir. İçeriğinde bulunan kükürt sayesinde, azotun bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlayarak bitkinin kök, yaprak, gövde, dal, sürgün gelişimini destekler.

Bunlara ilave olarak;

  • Bitki stres ve hastalıklara karşı direncini arttırır.
  • Soğuk ve sıcağa karşı bitkinin dayanımını arttırır.
  • Çiçeklenmeyi teşvik eder.
  • Meyve iriliği, sertliği ve lezzetini sağlar.     
Hıyar serası.
Hıyar serası.

Amonyum Sülfat Ne Zaman Kullanılır?

Yapılacak olan toprak analizi sonrasında çıkacak olan sonuçlara göre amonyum sülfat gübresi uygulama yapılmasını hatırlatmak isteriz.

Amonyum Sülfat gübresi genellikle ekim sırasında üst gübre olarak kullanılır. Böylece bitkilerin büyümelerini hızlandıran topraktaki fosforun da bitki tarafından daha kolay alınmasını sağlar.

Tahıllarda, yarısı ekimle birlikte, sapa kalkma dönemi öncesinde de diğer yarısı.

Meyve ağaçlarında, çiçeklenme öncesinde ve sonbaharda püskürtme yoluyla yapraktan yada yine çiçeklenme öncesinde taç iz düşümlerine toprağa gömerek.

Bağda; amonyum sülfat gübrenin yarısı şubat veya mart aylarında yapılan toprak işlemesinde.

Sebzede; amonyum sülfat gübrenin yarısı dikimden 15 gün sonra, yarısı ise meyve bağlandıktan sonra.

Bostanda; amonyum sülfat gübrenin yarısı ekim anında, diğer yarısı ise çapadan önce verilmelidir.

Karpuz tarlası.
Karpuz tarlası.

Amonyum Sülfat Nerede Kullanılır?

İçeriğinde bulunan azot amonyum formunda bulunduğundan, amonyum sülfat asit karakterli olmayan tüm topraklarda yetişen bitkisel üretim ve ağaçlarda rahatlıkla üst gübre olarak kullanılabilir. Özellikle pirinç üretiminde kullanılan azotlu gübrenin tamamına yakını amonyum sülfat ile karşılanır.

Örnek olarak soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, lahana, kanola, aspir, haşhaş, turp ve havuç gibi kükürdü seven bitkiler ile soya, yer fıstığı ve ayçiçeği gibi yağ bitkilerinde ekim öncesinde, ekimle beraber, çapada ve sulama öncesinde kullanılabilir.

Zeytin, bağ, bostan, meyve ağaçlarında (elma, armut ve ayva hariç) ve sebzelerde üst gübre olarak uygulanır.

Pirinç tarlası.
Pirinç tarlası.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

No items found.

Amonyum Sülfat Nasıl Kullanılır?

Genellikle üst gübreleme olarak kullanılan amonyum sülfatın toprak yüzeyinde kalmasıyla amonyum, alkali koşullarda gaz kaybına maruz kalır ve gübreden istenilen verim alınamaz. Bu sebeple amonyum sülfat üst gübre olarak kullanıldığında toprağa karıştırılması tavsiye edilir.

Uygulama sırasında serpme veya mibzerle uygulanabilir.

Ağaçlarda, ağaç taç izdüşümlerine toprağa gömülerek veya püskürtülerek yapraktan uygulanabilir.

Amonyum sülfat gübreden en iyi şekilde yararlanmak için; bitkinin ihtiyacı olan gübrenin yarısının ekimle birlikte, diğer yarısının da gelişmenin ilerki dönemlerinde uygulanması gerekir.  Böylece verilen gübrenin yıkanarak veya gaz halinde uçarak kaybolmasının önüne geçilmiş olunur.

Amonyum sülfat gübresinin uzun süreler tek yönlü kullanımlarında toprağın asitliliği yükselir. Bu tarz uzun süreli kullanımlarda mutlaka kireçleme yapılmalıdır.

Gübreleme anı.
Gübreleme anı.

Dekara Ne Kadar Amonyum Sülfat Gübre Atılır?

Amonyum sülfat gübre kullanım miktarına, yapılacak olan toprak analizi sonuçlarına göre karar vermenizi hatırlatmak isteriz.

Yapılacak olan toprak analizi sonrasında çıkacak olan sonuçlara göre, aşağıdaki örnekte olduğu gibi amonyum sülfat gübre miktarını hesaplayabilirsiniz.

Amonyum sülfat gübre için; toprak analizi sonucunda çıkan saf madde miktarı, 5 sayısıyla çarpılır.

Örnek olarak, yapılan toprak analizi sonucu gerekli azot miktarı saf madde olarak 5 kg ise, kullanılacak amonyum sülfat gübre miktarı 5 x 5 =25 kg / dekardır.

Yani dekara 25 kg amonyum sülfat gübre atılmalıdır.

Gübreleme anı.
Gübreleme anı.

Buğdayda Amonyum Sülfat Kullanımı

Buğday, azot ihtiyacının %45’ini fide döneminden sapa kalkma dönemi süresinde, %25’ini sapa kalkma ve başaklanma başlangıcı arasındaki sürede ve %30’unu da başaklanma döneminden dane oluşumuna kadar geçen süre içinde kullanır.

Buğdayda azotlu gübre kullanımına ilişkin bir çok sonuç olmakla birlikte en optimum kullanımın; azotun yarısının ekimle birlikte diğer yarısının ise ilkbaharda sapa kalkma döneminden önce verilmesi olduğu kabul edilir.

Buradan yola çıkarak; yapılan toprak analizi sonucuna göre çıkan toplam amonyum sülfat gübrenin yarısının ekimle birlikte, diğer yarısının ise sapa kalkma döneminden önce verilmesi, buğday için doğru bir uygulama olacaktır.

Buğday başakları.
Buğday başakları.
Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ