hortiturkey
Baş Editör

Antik Bakteriler Geleneksel Gübrelerin Zararlı CO2 (Karbondioksit) Etkilerini Azaltabilir mi?

2 Dakikalık Okuma
10 Mart 2022 Perşembe
Bitki Besleme
Gübreler
Özet
Gübreler, binlerce yıldır insan yaşamını destekleyen toprağı zenginleştirmek için kullanıldı. Fakat tüm gübreler birbiri ile aynı değildir.
0
Paylaş

Organik maddeden yapılan doğal gübreler, toprakta bulunan böcek ve bakterileri yavaş bir şekilde besleyip ekinler için kullanılabilir hale getirirken, yüksek oranda konsantre olan sentetik gübreler mikrobiyal dönüşümleri atlayarak hızlı bir şekilde salınırlar.

Çalışması hızlı olmasına rağmen, sentetik gübreler güçlü kök sistemleri ve toprağın uzun vadeli verimliliğini geliştirmek için çok az şey yapar. Oldukça konsantre ve suda çözünür bu karışımlar aynı zamanda ötrofikasyon adı verilen bir süreç yoluyla ekolojik olarak zarar verici akışa da yol açabilir.

2 Min

Azot ve Haber-Bosch Süreci

Hem bitkiler hem de gübre firmalarının en çok ihtiyaç duyduğu element olan nitrojen, Haber-Bosch prosesi ile sentetik olarak tedarik edilmektedir. İşlem, atmosferik nitrojeni bitkiler tarafından kullanılabilen bir forma "sabitler" ve modern dünyamızda her yerde bulunur.

Aslında, vücudumuzda bulunan nitrojen atomlarının yaklaşık %80'inin bu işlem ile topraktan, bitkilerden ve yediğimiz yiyeceklerden geçerek geldiği tahmin edilmektedir. 

Popülerliğine rağmen, Haber-Bosch prosesi şaşırtıcı çevresel etkilere sahip olup muazzam miktarda enerji gerektirir. Küresel olarak bu süreç, her yıl 1,5 milyar ton karbondioksit emisyonu üretiyor. Bu rakam ABD'deki binek araçlardan kaynaklanan toplam karbon emisyonunun yaklaşık iki katıdır.

3 Min

Growponics ile Tanışın

Geçtiğimiz on yılda organik ürünlere yönelik tüketici talebinde büyük bir değişim gören Growponics CEO'su Lior Hessel, küresel gübre emisyonlarını ele almadan gerçekten daha sürdürülebilir bir gıda sistemi kuramayacağını fark etti.

6 Min

Hessel, “insanlar [hidroponikte] organik sertifikasyon isterken, şu anda mevcut olan organik gübrelerin yeterince iyi olmadığını - katı organik gübrelerin hidroponik ve diğer gübreleme sistemlerine uygulanamayacağını ve mevcut sıvı organik gübrelerin kalite ve verimde% 15-20'lik bir azalmaya neden olduğunu söylüyor.

İlgili Ürünler

Growponics, dünyadaki en eski fotosentetik organizmalar arasında yer alan siyanobakterilerin gücünü kullanarak Haber-Bosch sürecini değiştirmeye çalışıyor.

Ekip, siyanobakterilerin atmosferik nitrojeni (N2) amonyağa (NH3) sabitleyen doğal biyolojik sürecini kullanmak ve güneşi tek enerji girişi olarak kullanan bir fotobiyoreaktör tasarlayarak, amonyağı nitrat bazlı (NO3) hidroponik bir gübre haline getirdi.

5 Min

Bunun güzelliği, sıfır atık olmasıdır. Ölen eski [siyanobakteri] hücreler, anaerobik bir biyolojik sindiriciye giderek amonyak ve metan gazına (biyogaz) ayrılır. Metan gazı, bir jeneratör aracılığıyla elektrik üretmek için kullanılır ve hatta şebekeye geri satmak için fazladan elektrik üretebilir. Jeneratör egzozundan çıkan karbon dioksit, genç siyanobakterilerin fotosentez ihtiyacı için fotobiyoreaktöre geri pompalanır. 

Amonyak nitratlara dönüştürülür ve tam bir organik gübre ürünü üretmek için madenlerden elde edilen diğer elementlerle birleştirilir

Şirket, siyanobakterilerin biyokütle üretiminde çok verimli olduğunu ve tüm sürecin karbon nötr veya potansiyel olarak karbon negatif olduğunu iddia ediyor.

Bu Gübrelerin Geleceği mi?

Growponics, yüksek performanslı, çözünür, organik, azotlu bir gübre oluşturmak için doğal biyolojik süreçleri kullanarak organik gübre üretiminde devrim yaratmanın eşiğinde olabilir. Çalışmaları, tarımın geleceği için sürdürülebilir ve esnek sistemler oluşturmaya yardımcı olurken, karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltmak için devam eden çabalara doğrudan katkıda bulunuyor.