hortiturkey
Baş Editör

Aquaponics-Dünya Sorunlarına Afrika Çözümü

1 Dakikalık Okuma
13 Haziran 2022 Pazartesi
Dünyadan Haberler
Yetiştiricilik
Inmed
Özet
Gıda güvenliğinin bu kadar kritik olduğu bir dönemde, Güney Afrika da bir sivil toplum kuruluşu olan INMED; bir Afrika çözümü sağlayarak dünyada fark yaratıyor.
0
Paylaş

Buğday, mısır ve arpa gibi ürünlerin önemli bir kısmının Rusya ve Ukrayna’da mahsur kalması, Dünyamızı I. Dünya savaşından bu yana en büyük gıda kıtlığı ile karşı karşıya bırakmak üzeredir. Buna ilave olarak Rusya ve Beyaz Rusya’da bekleyen gübreler ise, küresel gübre fiyatlarını da yükseltmektedir.

INMED Aquaponics®, geleneksel tarıma göre %90 daha az su kullanan kapalı bir sistemde, bitki ve balık üretimini bir araya getiren adaptif tarım yöntemi olup, kurak alanlarda kullanım için idealdir.

INMED Aquaponics® ile gübreye gerek yoktur. Balıklar yıl boyunca kimyasal içermeden bu işi zaten yapıyor. INMED SA Direktörü Unathi Sihlahla, eskiden Afrika sorunlarına Afrika çözümlerinden bahsedilirken, günümüzde dünya sorunlarında Afrika çözümlerinden bahsedildiğini söyledi.

World Environment Day 1320x991 Min

Aquaponics ile dünyanın her yerinde uygulanabilecek bir çözümlerinin olduğunu bahseden Unathi Sihlahla, INMED SA'nın şu anda Free State'de, Gauteng, Eastern Cape ve uzak Northern Cape'de bulunan tesislerinin bölge okullarında ve topluluklarında önemli etkiler yarattığını söylüyor.

Sihlahla, bu yetiştiricilik ile geleneksel tarımı karşılaştırdığınızda, ciddi bir su tasarrufu sağlayan Aquaponics ile sebzelerin 10 kat daha hızlı büyüdüğünü belirtiyor. "Örneğin Nelson Mandela Üniversitesi'ndeki Missionvale kampüsünde sahip olduğumuz gibi küçük bir sistemde bile, her yıl dört ila altı ton balık ve altı ila sekiz ton sebze alıyoruz. Yeni yeni oluşmaya başlayan bu sistem dünyanın her yanında çoğalmaya başladı”

İlgili Ürünler

Aquaponics Infographic Min

Geçen yıl INMED Güney Afrika, Gauteng, Vanderbiljpark'ta ülkenin ilk INMED Aquaponics® lansmanını yaptı. INMED ASE, çiftçileri iklim değişikliğine uyum sağlamak ve çevreyi korumak için iklim açısından akıllı tarımı benimsemelerini sağlamada güçlü bir katalizör görevi görecek şekilde tasarlanmıştır.

Suyun az olduğu bölgeler için ideal olan INMED Aquaponics, geleneksel tarıma göre %90 su ve %85 enerji tasarrufu sağlamaktadır. Şiddetli iklim olaylarına karşı dayanıklı olan sistem, coğrafi koşullar ne olursa olsun kentsel ve kırsal ortamlardaki her türlü alana da uyarlanabilir.

INMED ASE aynı zamanda engelliler, kadınlar ve gençler de dahil olmak üzere tarihsel olarak dezavantajlı nüfusları, iklime duyarlı aquaponics kullanarak tarımsal üretim için etkili bir araç olduğunu da kanıtlamıştır.