hortiturkey
Baş Editör

Astronotlar İlk Kez Uzayda Biber Yetiştirdi

1 Dakikalık Okuma
6 Aralık 2021 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Uzay
Özet
Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) bulunan astronotlar, uzayda hangi bitkilerin başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini test etmek için yaptıkları deneyde, yeşil şili biberi tohumları ektiler.
0
Paylaş

Ektikleri biber tohumlarını 4 ay sonra hasat eden astronotlar, düzenledikleri “taco” partisinde, yetiştirdikleri biberlerin lezzetlerini test ettiler.

Taco

Ay ve Mars’a yönelik uzun misyonlara odaklanan NASA, astronotların beslenmelerine temel besin maddelerini içeren taze yiyecekler ekleyerek, astronotların zihinsel aktivitelerini üst düzeyde tutmanın yolları üzerinde çalışıyor.

NASA’da bitki bilimcisi olan Matt Romeyn, “uzayda renkli sebzeler yetiştirmenin fiziksel ve psikolojik sağlık için uzun vadeli faydaları olacağını, renkleri ve kokuları olan bitki ve sebzelerin yetiştirilmesinin, astronotların sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğunu keşfettikerini” söyledi.

Romeyn ayrıca yapılan bu deneyin, biberdeki uzun çimlenme ve büyüme süreleri nedeniyle, istasyonda bugüne kadar yapılan en karmaşık bitki deneylerinden biri olduğunu da belirtti.

Space.com’dan Elizabeth Howell; Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) daha önce turp ve farklı türlerde marul yetiştirildiğini ancak ilk kez biber yetiştirdiklerini ve bunun da yeni bir zorluk teşkil ettiğini bildirdi.

Yetiştiriciliğinde oldukça az bakım gereken biber, aynı zamanda harika bir besin ve vitamin kaynağı olup, çiğ ve pişmiş olarak da tüketilebilmektedir. Kennedy Uzay Merkezi'ndeki biyologlar, mükemmel biber çeşidini seçmek için iki yıl harcadılar.

İlgili Ürünler

NuMex 'Española Enhanced' çeşitiyle uzayda yetiştirilen ilk biberler

Bilim adamları bu galaktik deney için, New Mexico Eyalet Üniversitesinde geliştirilen hibrit bir çeşit olan NuMex 'Española Enhanced' biber çeşidini tercih etti.

Haziran ayında bir taşıyıcı tarafından Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) teslim edilen 48 adet biber tohumu, astronotlar tarafından mikro dalga fırın büyüklüğünde olan Advanced Plant Habitat adı verilen yetiştirme odasına ekildi. (Advanced Plant Habitat, Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) bulunan üç yetiştirme ortamında biri)

Uzay üssüne gönderilmek üzere hazırlanan tohumlar

Yetiştirme odasındaki aydınlatma, sulama ve hava sirkülasyonu, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki bir ekip tarafından sürekli olarak kontrol edilmektedir.

Yetiştirdikleri biberleri hasat eden astronotlar, biberlerin tadı ve baharatlılığı hakkında olumlu  geri bildirimlerde bulundu.

NASA'da bitki bilimcisi olan LaShelle Spencer, "İnsanları başarılı bir şekilde Mars'a göndermek ve onları Dünya'ya geri getirmek için sadece en besleyici gıdalara değil, aynı zamanda en lezzetli olanlara da ihtiyacımız olacak." dedi.