hortiturkey
Baş Editör

Avokado, 2030 Yılında Dünyanın En Çok Satan Tropikal Meyvesi Olacak!

1 Dakikalık Okuma
15 Kasım 2021 Pazartesi
Yetiştiricilik
Avokado
Özet
Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya avokado ticaretinin 8,3 milyar $ seviyesine ulaşması bekleniyor.
0
Paylaş

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan Tarımsal Görünüm raporuna göre, 2021-2030 döneminde avokado, ticareti en çok yapılan tropikal meyve olacak.

Üç büyük avokado üreticisi olan Peru, Kolombiya ve Kenya, üretimlerini arttırmaya devam etsede, dünya’nın en büyük avokado üreticisi ve ihracatçısı olan Meksika’nın önümüzdeki 10 yıl içinde, Amerika pazarından gelen talep artışı nedeniyle, üretiminin %5,2 artması bekleniyor.

Artan üretim ve taleple birlikte Meksika’nın 2030 yılında küresel avokado ihracatı pazarından aldığı payın %63’e çıkması öngörülüyor.

Hasat edilmiş avokadolar

Yapılan doğru yatırımlar ve elverişli hava koşullarıyla birlikte Peru, Kolombiya ve Kenya; avokado üretimlerini başarılı bir şekilde arttırarak, ihracat rakamlarını çift hanelere getirmeye başardı. Bu 3 ülke küresel avokado ihracatının %25’ini gerçekleştirmektedir.

Şuan bu dört ülkenin 3,9 milyon ton olan üretim hacimlerinin 2030 yılında küresel pazarlardaki hızlı büyümeyle birlikte 12 milyon tona ulaşarak, mango ve ananası geçeceği ve avokadonun en çok ticareti yapılan tropikal meyve olacağı bekleniyor.

Yüksek ortalama birim fiyatları göz önüne alındığında, dünya avokado ihracatının toplam değeri tahmini olarak 8,3 milyar dolara ulaşacak ve böylece avokado, piyasadaki en değerli meyvelerden biri olarak konumlanacaktır.

İlgili Ürünler

Sağlık açısından önemli bir meyve olan avokadoya olan artan tüketici ilgisiyle birlikte, 2030 yılında Amerika’nın dünya avokado ithalatının %40’nı ve Avrupa Birliği’nin de %31’ini gerçekleştirmesi beklenmektedir. Bu rakamlar ile önümüzdeki 10 yıl içinde de ABD ve AB en büyük ithalatçı olmaya devam edecektir.

Avokado hasatı

Covid-19 Avokado İhracatını Etkiledi

Covid-19 salgını döneminde restoranların kapanması, küresel tedarik zincirinde yaşanılan aksaklıklar ve dünyanın en büyük tedarikçisi olan Meksika’daki yetersiz hasat miktarları, avokado satışlarının ve ihracatının düşmesine neden oldu.

Dünyanın en büyük avokado ithalatçısı olan Amerika’nın otel ve restoran sektöründen gelen taleplerin azalması, Meksika’daki arzında düşmesiyle birlikte Amerika’nın ithalatı 2020 yılında %14,3; Avrupa Birliğinde ise ithalatı %2,5 azaltmıştır.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan raporda, Meksika’nın 2020 yılında avokado ihracatı %8,1 düşüşle 1,3 milyon tona gerilerken aynı dönem içinde dünya avokado ihracatı ise %0,8 düşüşle toplam 2,3 milyon tona geriledi.