hortiturkey
Baş Editör

Avrupa Birliğinin Domates Tüketimi Azalıyor!

1 Dakikalık Okuma
14 Temmuz 2022 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
Tomato
Özet
AB nin 2022 yılında domates tüketimi ve üretimi azalırken, özellikle Türkiye ve Fas dan alımlar artıyor.
0
Paylaş

Avrupa Birliğinin, birlik dışındaki ülkelerden yaptığı domates ithalatı %3 artarak 730 milyon kiloya ulaştı.

Avrupa Birliği komisyonu tarafından yayınlanan rapora göre Avrupa Birliği vatandaşlarının taze domates tüketimi bu yıl bir önceki yıla göre %-2; işlenmiş domates tüketimi ise %-25 azaldı. Bu veriler ışında Avrupa Birliğinde kişi başına taze domates tüketimi 14,6 kg; işlenmiş domates tüketimi ise 17,2 kg oldu.

Komisyona göre, taze domates üretimindeki bu düşüşün nedeni, üretim maliyetlerinin artmasına ilave olarak çiftçilerin seralarda daha az domates dikmeyi seçmelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca raporda çiftçilerin kiraz domates (cherry domates) dikme eğiliminde olduğu da görüldü.

Taze ve sanayilik domatesin toplam üretimine bakıldığında, Avrupa Birliğindeki domates üretiminin bir önceki yıla göre %-9, son beş yıla göreyse %-3 azaldığı görülmektedir. Bu yıl içinde toplam 16,5 milyon ton olması beklenen domates üretiminin %60’ını sanayi domatesi oluşturmaktadır.

62a051f545d2a009381c64c6 Min
 

İlgili Ürünler

Daha Fazla İthalat, Daha Az İhracat

Rapora göre, topluluğun AB dışında ülkelere olan taze domates ihracatı son on yıldır düşme eğiliminde. AB’nin domates ihracatının %75’ini oluşturan İngiltere’nin, Brexit sonucunda bu yıl ihracatın bir önceki yıla göre %-12 azalarak 330 milyon kiloya gerilemesi bekleniyor. Bu düşüş, Birleşik Krallık ve Fas arasında yapılan anlaşma sonrasında Hollanda ve İspanya domateslerinin yerini alan Fas domateslerinin yarattığı bir düşüştür. Ocak ve Mart ayları arasında Avrupa Birliğinin İngiltere’ye yapmış olduğu domates ihracatı bir önceki yıla göre %-28 düşmüştür.

İhracatta yaşanılanın aksine Avrupa Birliği dışı ülkelerden yapılan taze domates alımları %3 artarak 730 milyon kiloya ulaştı. Fas 2021 yılında AB Üye ülkelerine olan domates ihracatını %67 arttırırken onu izleyen Türkiye’nin AB ülkelerine olan domates ihracatı %25 artmıştır.