hortiturkey
Baş Editör

Avrupa Yeşil Anlaşması Kapsamında Türkiye'nin Meyve ve Sebze ihracatı Arttı

1 Dakikalık Okuma
2 Ağustos 2021 Pazartesi
Yaş Meyve, Sebze
İhracat
Özet
Türkiye'den yapılan yaş meyve ve sebze ihracatı, Avrupa Yeşil Anlaşması ilkeleri doğrultusunda arttı.
0
Paylaş

2019'da başlatılan Avrupa Yeşil Anlaşması, kaynakların verimli kullanımını artırmak, biyolojik çeşitliliği eski haline getirmek ve kirliliği azaltmak için bir eylem planı sunuyor.

Nisan ayında yıllık %70 artış ile, 201,7 milyon $ karşılığı, 328.000 ton meyve sebze ihracatı gerçekleştiğini belirten Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Nejdat SİN; en çok ihraç edilen ürünlerin 41,9 milyon $ ile domates ve 27,1 milyon $ ile biber olduğunu söyledi.

Türk yaş meyve ve sebze üreticileri ve ihracatçılarının, gıda işleme, nakliye, depolama ve paketleme süreçlerinin çevresel etkisini azaltmak için büyük çaba sarf ettiğine dikkat çeken SİN; sektörün gıda atıklarını değerlendirerek, tarımda aşırı gübre ve pestisit kullanımlarını azaltarak, yeraltı suyu kirliliklerini önleyerek ekonomiye katkıda bulunmayı hedeflediklerine de dikkat çekti.

İlgili Ürünler

Avrupa Yeşil Anlaşması Nedir? (The European Green Deal)

Küresel iklim değişikliği ve çevrenin tahribatı Avrupa’yı ve tüm dünyayı tehdit ediyor. Bu nedenle Avrupa Birliği,yeni bir sürdürülebilir büyüme stratejisi geliştirdi: Avrupa Yeşil Anlaşması. Yeşil Anlaşma, modern, kaynak tasarruflu ve rekabetçi bir ekonomiye geçişin çerçevesini oluşturuyor.

Ana hedef: AB’nin 2050’ye varmadan iklime zararsız hale gelmesi. Bunun anlamı şu: AB, artık atmosfere sera gazı salmak istemiyor.

Avrupa Yeşil Anlaşması (The European Green Deal)
Avrupa Yeşil Anlaşması (The European Green Deal)