hortiturkey
Baş Editör

Ay Toprağında İlk Kez Bitki Yetiştirildi

1 Dakikalık Okuma
20 Mayıs 2022 Cuma
Dünyadan Haberler
Ay
Özet
Büyüme bodur olsa bile, ay toprağında filizlenen tohumlar bilim insanlarını mutlu etti.
0
Paylaş

Bilim insanları ilk kez ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı. Bu gelişme ile ayda uzun süreli kalmayı mümkün kılacak önemli bir adım atılmış oldu.

Araştırmacılar 1969-1972 Apollo görevleri esnasında dünyaya getirilen toprak örneğine ekilen tere tohumlarının, şaşırtıcı bir şekilde iki gün sonra filizlendiğini gördüler.

 124719481 Moonsoiltwo Min

Bulgular hakkında bir makale yazan Florida Üniversitesi profesörü Anna-Lisa Paul; "Size ne kadar şaşırdığımızı anlatamam" dedi.

“Sıradan topraktaki bitkiler ve ay toprağında ki bitkiler yaklaşık altıncı güne kadar aynı görünüyordu. Bundan sonra ay toprağında yetişen bitkiler stres görmeye başladı ve sıradan topraktaki bitkilere göre daha yavaş gelişerek bodur kaldı ve çoğu soldu” dedi.

Ancak ilgililer, bunun bir atılım olduğunu ve dünyevi etkilerinin olacağını söylüyor.

Moon Min

Nasa şefi Bill Nelson; bu araştırmanın uzayda faaliyet gösteren astronotların; gelecekteki gıda kaynaklarını geliştirmek için Ay ve Mars’ta bulunan kaynakları kullanması gerekeceğinden; uzun vadeli insani keşif hedefleri için kritik önem taşıdığına dikkat çekti.

İlgili Ürünler

Bill; bu temel bitki büyüme araştırmasının, aynı zamanda, Nasa'nın, Dünya'da gıda kıtlığı olan bölgelerde bitkilerin stresli koşulların üstesinden nasıl gelebileceğini anlamamıza yardımcı olabilecek tarımsal yeniliklerin kilidini açmak için nasıl çalıştığının önemli bir örneği olduğunu da belirtti.

Araştırmacılar için var olan diğer bir zorluk ise, deney yapacak çok fazla ay toprağı olmamasıdır. 1969-1972 yıllarını kapsayan 3 yıllık sürede, Nasa astronotları ay yüzeyinden 382 kg ay kayası, çakıl taşı, kum ve toz getirdi.

Araştırmalar süresinde, Florida Üniversitesi ekibine deneyler için, onlarca yıldır kilit altında tutulan ay toprağı örneklerinden bitki başında sadece 1 gr toprak verildi.

Moon1 Min

2025 yılı için planlanan bir görevde, Nasa 1972 den bu yana ilk kez insanları aya indirmeyi hedefliyor.

NASA, 2025 için planlanan bir görevle 1972'den bu yana ilk kez insanları aya indirmeyi planlıyor.