hortiturkey
Baş Editör

Aynı Bitki Üzerinde Hem Domates Hem de Patlıcan; BRIMATO!

1 Dakikalık Okuma
21 Ekim 2021 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
Brimato
Özet
Hindistan Sebze Araştırma Enstitüsü ve Hindistan Tarımsal Araştırma Konseyi bilim adamları, geliştirdikleri aşılama yöntemi ile, aynı bitki üzerinde domates ve patlıcan yetiştirmeyi başardılar.
0
Paylaş

Hindistan’ın Varanasi şehrinde bulunan; Hint Sebze Enstitüsündeki tarım bilimcileri, aynı bitki üzerinde patlıcan (bri njal) ve domates (to mato) yetiştirmeyi başardılar.

Brimato olarak adlandırdıkları bu yeni türden, bitki başına 2,3 kg domates ve 2,64 kg patlıcan aldıklarını belirten bilim adamları, geniş çaplı ekimler için planlamalarının da olduğunu söyledi.

Hindistan Tarımsal Araştırma Konseyi bilim adamı ve projenin başında olan Anant Bahadur, farklı özelliklere sahip olmasına rağmen aynı aileden olan bu iki bitkiyi birbiriyle aşılayarak, patlıcan ve domatesin bir kombinasyonu olan BRIMATO yu başarılı bir şekilde elde ettiklerini söyledi.

Brimato denemeleri

Brimato’nun aşırı yağışlara ve kuraklığa dayanıklı olduğunu da söyleyen Bahadur, bitki üzerinde bulunan meyvelerin de bir patlıcanın sertliğine sahip olduğunu belirtti.

Denemelerin şimdiye kadar aynı aileden olan sebzelerle sürdüğünü söyleyen bilim adamları, farklı sebze türlerinde de aşılamalar yapmayı planladıklarına dikkat çekti.

İlgili Ürünler

Nasıl Aşılanıyor?

Başlangıçta 25-30 günlük olan bir patlıcan fidesi ile, 22-25 günlük olan domates fidesini aşıladıklarını söyleyen Bahadur, aşılama sonrasında bitkinin kontrollü bir şekilde, uygun sıcaklık, nem ve ışıklı bir ortamda tutulduğunu sonrasında ise bitkinin beş ila yedi gün arasında gölge bir yerde bekletildiğini belirtti. Bahadur, ortalama 18 gün süren bu işlemler sonrasında, fidelerin dikim için tarlaya nakledildiğini söyledi.

Büyük ölçeklerde Brimato yetiştirme planları olduğundan söz eden bilim adamları, dikimden 60-70 gün sonra bitkilerin patlıcan ve domates vermeye başladığını ve domateste bitki başına 2,3 kg, patlıcanda ise bitki başına 2,64 kg verim aldıklarını belirtti.  

Solda olgunlaşmış Brimato sağda ise aşılanmış Brimato

Bahadur, Brimato nun, bahçe, teras gibi küçük alanlarda aynı bitki üzerinde farklı iki ürün yetiştirmek için ideal olduğunu söylüyor.

Brimato yetiştiriciliğinin daha geniş alanlarda yapılabilmesi için çiftçilerle birlikte yapılan araştırma ve denemeler halen devam etmektedir.