hortiturkey
Baş Editör

BASF, Meksika'da ToBRFV Orta Dirençli Domates Çeşidini Piyasaya Sürdü

1 Dakikalık Okuma
21 Aralık 2020 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Plum kiraz domates
Özet
BASF, Meksika’daki yeni sezonda, Domates Kahvesi Rugose Meyve Virüsüne (ToBRFV) karşı orta dirençli olan ilk domates çeşidini piyasaya sundu.
0
Paylaş

BASF'in, plum kiraz domateste yeni bir çeşidi olan ürününün, orta derecede direnci ile pazarda iyi performans göstereceği düşünülüyor.

Bu yeni çeşidin, Sinaloa, Bajio, Baja, California ve Güney Meksika gibi farklı lokasyonlarda, iki sezon boyunca yapılan denemelerinde, performansını kanıtladığını belirten Nunhems satış ekibi, çeşidin hafif ve ağır virüs baskısı altında, güvenilir bir direnç gösterdiğini belirttiler. Bu denemeler sonunda alınan olumlu sonuçlarla çeşidin, Meksika, ABD ve Kanada’nın, kaliteli kiraz domates talebine cevap vereceğini söyleyen Nunhems satış ekibi, çeşidin çekici görünümü, raf ömrü uzunluğu ve aromasıyla da, tüketiciler tarafından tercih edileceğini dile getirdiler.

ToBRFV dirençli plum kiraz domatesler
ToBRFV dirençli plum kiraz domatesler

Kolay ve hızlı bulaşan "Domates Kahverengi Rugose Fruit Virüsüne (ToBRFV)" enfekte olan meyveler satılamıyor. Fakat bu virüse karşı orta direnç gösterebilen bitki ve meyveler satılabildiği için, bu çeşitler üreticiler için daha güvenilir bir hal almaktadır.

İlgili Ürünler

BASF, 2021'de yeni Roma tip domates çeşitleri sunmayı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde diğer domates segmentleri ve bölgeleri için daha fazla ToBRFV dirençli çeşitler geliştirmeyi planlıyor.

Kaynaklar