hortiturkey
Baş Editör

BASF Sebzelerde Otonom Yetiştiriciliğe Yatırım Yapıyor?

1 Dakikalık Okuma
1 Ekim 2020 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
Anne Jancic
Özet
BASF sebze tohumları, geliştirdikleri otonom üretim sistemleriyle üretimi her aşamada takip ederek ürünün performansını ve bununla birlikte müşterilerin kârlılığını arttırıyor.
0
Paylaş

BASF Sebze Tohumları, sebze yetiştirme koşullarında uyguladığı otonom konseptlerde ilerleme katetti.

BASF sebze tohumları, domates yetiştiriciliğinde ve hidroponik marul çeşitlerine başarılı şekilde uyguladığı bu konsepti, hıyar çeşitlerinde de uygulamaya başladı.

Sağlıklı beslenmeyi keyifli ve sürdürülebilir hale getirmek istediklerini bahseden BASF sebze tohumları pazarlama ve iş geliştirme yöneticisi Anne Jancic; aynı zamanda tüketicilerinde ihtiyaçlarını göz önünde bulundurularak bağlantılı veriye dayalı, otomatik ve sürdürülebilir bir üretim sistemininde geliştirilmesi konusuna inandıklarını dile getirdi.

Otonom büyümede, algoritmalar ve yapay zeka yardımıyla,bitki gelişimini tanımlamak ve takip etmek için sensörler, kameralar, veri toplama ve analizler kullanılmaktadır. Bu entegre teknolojiler, bitki büyümesindeki en uygun koşulları yaratmak için enerji, su ve besin öğeleri dengesi gibi girdileri optimize edebilir.

Sistem bitkilerin verimini, oluşabilecek hastalıkları, yetiştirilen sebzelerin gelecekteki meyve kalitesini, aromasını veya besin içeriğini etkileyecek çevresel koşulları tanıyabilir.

İlgili Ürünler

Bilgisayarların karmaşık kararları insanlara göre çok daha hızlı verebildiğini ve sonuçlara dayalı olarak insanlardan çok daha hızlı öğrenebildiğine değinen Anne Jancic; otonom sistemlerle yapılan yetiştiriciliğin,  gelecekte yetiştiricilere ihtiyaç duyulmayacağı anlamına gelmediğini; bu sistemlerin sunduğu teknolojik fırsatları kullanan yetiştiricilerin çok daha iyi bir üretim süreci yaşayacakları anlamına geldiğini belirtti.

Bu otonom sistemlerin gelişimi için araştırma enstitüleri, yetiştiriciler ve danışmanlarla birlikte çalıştıklarına dikkat çeken Anne Jancic, bu sistemler ile ürün yetişme döneminde gerçek zamanlı geri bildirimler alarak, ürün performanslarını ve bununla paralel olarak müşterilerininde kârlılıklarını arttırabileceklerini ifade etti.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.