hortiturkey
Baş Editör

BASF'nin Etiyopya'daki Son Teknoloji Ürünü Yeni Üretim Tesisinde Yetiştirilen İlk Sebze Tohumları Küresel Pazara Girdi

1 Dakikalık Okuma
14 Eylül 2021 Salı
Tohum, Fide, Fidan
BASF
Özet
BASF’nin Afrika’nın Amhara bölgesindeki ilk yüksek teknolojili sera kompleksi, yıl boyunca tatlı biber, domates ve hıyar (salatalık)üretimi için ideal koşullar sunuyor.
0
Paylaş

BASF'nin sebze tohumlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Vicente Navarro, “Bu yeni tesise yaklaşık 8 milyon € yatırım yaptık ve burası bize dünya çapındaki müşterilerimize hizmet vermek için ekstra tedarik güvenilirliği ve esnekliği sağlayacağı için gurur duyuyoruz” dedi.

Navarro ayrıca, “Bu tesis, nem, ısıtma ve sulama dahil olmak üzere iklim kontrolü gibi tam otomatik süreçlerde; Etiyopya’da ilk sürdürülebilir yüksek teknoloji tohum üretim tesisini kurma konusunda bizi öncü yapıyor.” diye devam etti.

15 hektar alan üzerinde kurulan tesisin, iki hektarında son teknoloji seralar bulunurken, geri kalanı, açık tarla tohum üretim tesisleri ve altyapı için kullanılmaktadır. Çoğu çevre bölgelerden işe alınıp eğitilen 70 sabit işçinin çalıştığı tesis, yıl içinde 100’den fazla mevsimlik işçiye de istihdam sağlıyor.

Sürdürülebilir yüksek teknolojili tohum üretim tesisi, ülkenin Amhara bölgesinde bulunuyor. İklim kontrolü için tüm süreçler nem, ısıtma ve sulama dahil olmak üzere tam otomatik. Tesis karbon ayak izini azaltmak ve elektrik üretmek için yenilenebilir enerji kaynakları kullanıyor.
Sürdürülebilir yüksek teknolojili tohum üretim tesisi, ülkenin Amhara bölgesinde bulunuyor. İklim kontrolü için tüm süreçler nem, ısıtma ve sulama dahil olmak üzere tam otomatik. Tesis karbon ayak izini azaltmak ve elektrik üretmek için yenilenebilir enerji kaynakları kullanıyor.

Yüksek sürdürülebilirlik standartları ve sosyal sorumluluğa bağlılık

Tesis BASF’nin sağlık, güvenlik ve çevre standartlarını karşılamakta ve Etiyopya'nın ortak sürdürülebilirlik gereksinimlerinin ötesine geçmektedir. Karbon ayak izini azaltmak için, ağırlıklıolarak yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan tesiste, seralar güneşpanelleri ile ısıtılmaktadır. Kendi atık su arıtma sistemlerinin de bulunduğutesis, ürettiği tüm atıkları yerinde geri dönüştürebilmektedir.

İlgili Ürünler

Bunlara ek olarak BASF, bölgede çok sayıda sosyal sorumluluk girişimlerinde de bulunuyor. Nunhems Etiyopya PLC Genel Müdürü ve BASF'nin sebze ürünleri Ülke Başkanı Ben Depraetere; “Etiyopyalı küçük çiftçilere tohum tedariği yanında, bölgenin ağaçlandırma ve toprak erozyonu kontrolünde de aktif olarak yer aldığımızı görmekten gurur duyuyorum”dedi.

Depraetere, bunlara ek olarak ayrıca; tesislerinin etrafında yaşayan hane halklarına güvenli içme suyu sağladıklarını, yollar için yeni alt yapı inşa ettiklerini ve işsiz gençlere iş projeleri için fon oluşturduklarını da belirtti.