Bioglobal logo
Bioglobal
Türkiye, Antalya

Bioglobal, Kalıntısız Bio Çözümler

3 Dakikalık Okuma
24 Ocak 2021 Pazar
Şirket Haberleri
Bioglobal
Özet
Biyolojik bitki koruma ve bitki besleme konularında faaliyet gösteren, Bioglobal A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanı Özgür ATEŞ ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.
0
Paylaş

Bioglobal'i Tanıyabilir miyiz?

2000 yılında kurulan Bioglobal A.Ş., tarımsal üretimde biyolojik bitki koruma ve bitki besleme ürünlerini titizlikle seçip, test ve denemelerini yürüttükten sonra ülkemiz tarımına kazandırılması konusunda faaliyet göstermektedir.

Bunun dışında üretimini yaptığımız bazı ürünleri ve yurt dışından, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Asya bölgelerinde temsilcisi olduğumuz bazı Bio ürünlerin ihracatını da yapmaktayız.

2020 Bioglobal İçin Nasıl Geçti, 2021 İçin Neler Yapmayı Planlıyorsunuz?

2020 yılı sosyal, ekonomik ve siyasi açıdan tüm dünyada taşların yerinden oynadığı bir yıl oldu. Özellikle Mart ayından itibaren, pandemi koşullarının hakim olmasıyla birlikte bir çok ekonomik çalkantı yaşandı.

Tüm bunlara rağmen tarım sektörü, bu olumsuzluklardan diğer sektörler kadar zarar görmedi. Tarımsal üretimin önemi daha iyi anlaşıldı ve hatta sektörümüz yükselme trendine girdi.

Bioglobal olarak 2020 yılında, kimyasal yöntemlerle çözümü zor olan bazı zararlılara karşı biyolojik insektisitler üzerindeki yoğunluğumuzu arttırdık. Özellikle kimyasal mücadele yöntemleriyle zor çözülebilen bazı zararlılara karşı, faydalı nematodlar getirdik ve bu nematodları şuanda da getirmeye devam ediyoruz.

Bizim için geçtiğimiz yılın en önemli yeniliği mantar sinekleri oldu. Mantar Sineği (Sciarids) larvalarına karşı faydalı bir biyolojik mücadele etmeni getirerek, mantarcılık sektörünün en önemli problemine çözüm olduk.  

2021 ve sonraki dönemlerde de, örtü altı biber ve süs bitkileri üretiminde Thrips zararlısı, açık alanda Elma iç kurdu, Manas (Mayıs, Haziran böcekleri), Capnodis (Fidan dip kurdu) gibi problemlere biyolojik çözümler üzerinde çalışacağız.

Biz Bioglobal olarak, sektörde ilklerin firmasıyız ve ilklerin firması olarakta bu çizgimizi devam ettireceğiz.

Özellikle bu değişen koşullara ayak uydurma adına, 2021'de bizler dijitalleşmeyi daha fazla kullanarak farklı projeler üzerinden yoğunlaşmayı hedefliyoruz.

Yine ülkemiz tarımında, özellikle tarımda kuraklık sıkıntılarına karşı, ne gibi çözümler üretebiliriz konusunda strateji ve arge faaliyetlerini yürütüyoruz.

Ülkemizde biyolojik bitki koruma ürünlerinin pazar payı her yıl artmasına karşın, henüz istenilen seviyede değil. Bizlerin de bu tarz preparatları ülkemizde üretmemiz gerekiyor ve bununla ilgili olarak yurt dışından çok teklif almaktayız. Gelen bu tarz teklifleri titizlikle değerlendirmekte ve katma değeri fazla olan farklı preparatların üretimine de geçmeyi planlıyoruz.

Bioglobal Yönetim Kurulu Başkanı Özgür ATEŞ
Bioglobal Yönetim Kurulu Başkanı Özgür ATEŞ

Türk Tarımı İçin, Biyolojik Mücadele Bir Fırsat mı?

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum ve iklimsel avantajlar, tarımsal üretim için çok büyük bir avantajdır. Bu avantajlarımızı çok daha etkin olarak değerlendirmemiz lazım.   Pandemi koşullarında gıda ve çevre güvenliği konularında farkındalık tüm dünyada ön plana çıktı.

İlgili Ürünler

Sürdürülebilir tarımsal üretim için, biyolojik kökenli ürünlerin tüm dünyada öncelikli çözüm olarak tercih edilmeye başlandığı bir döneme giriyoruz. Bu konularda gerek resmi otoriteler, biyolojik ürünler konusunda faaliyet gösteren özel sektör firmaları, araştırma kuruluşları, ihracatçılar, süpermarket temsilcileri ve ilgili tüm paydaşlar, üreticilerimiz ile birlikte samimi bir ortamda bir araya gelerek, bu konuda uzun vadeli politikalar geliştirmelidir.

Biyolojik mücadelenin en etkili bir şekilde yaygınlaştırılması ülkemiz tarımının geleceği için çok önemlidir ve içinde bulunduğumuz bu günler önemli bir fırsattır.

Dijital Tarım Yayınları Arasında, Dünyada Bir İlki Gerçekleştiren hortiturkey için Neler Düşünüyorsunuz?

Günümüz dünyasında dijital artık hayatlarımızdan çıkmayacak olan bir gerçek. Bankacılık işlemleri artık nasıl parmaklarımızın ucunda ise, ticaret ve reklam hayatında da tüm dünya artık parmaklarımızın ucunda. Tüm sektörlerde olduğu gibi, bunu tarım sektöründe de kabullenmemiz lazım.

Bioglobal olarak, 2021 projelerimiz arasında dijital platformlara ağırlık verme zaten hedeflerimizin arasındaydı. Dijital alem o kadar büyük ve derinki, bir anda hangi platformlarda neler yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Nerede olman gerektiği konusunda bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı var. Bu bağlamda hortiturkey alt yapı, etkileşim ve hizmet kalitesi açısından çok doğru bir platform.

Bioblobal olarak biz şuana kadar kendimizi dijital platformlarda iyi ifade edemedik. 2021 ve sonrasında bu mecrada daha fazla bulunmak için kendi içimizde de oluşumumuzu tamamlamak üzereyiz.

Bundan sonra üreticilerimiz ve sektör paydaşlarımız, Bioglobal içindeki yenilik, faaliyet, bilgilendirici içerik ve daha bir çok etkinliği daha sıkı takip etme şansına sahip olacak.

Burada hortiturkey bizim için çok önemli ve ilgili duyduğumuz bir platform. Hortiturkey üzerinden ürünlerinizi 365 gün ziyaretçilerle buluşturma fırsatı buluyor ve aynı zamanda ürünlerinizi inceleyen ziyaretçilerle etkileşim imkanı yakalıyorsunuz. Yani hortiturkey'de marka görünürlülüğünüz ve ürünlerinizi ön plana çıkartırken, aynı anda ürünlerle ilgilenen ziyaretçilerlede anında etkileşim fırsatı yakalıyorsunuz.

Bu yönüyle dünyada bir ilk olan hortiturkey'i, 365 gün ürünlerinizi sergilediğiniz bir dijital fuar olarakda tanımlayabilirim.

Şubat sonu itibariyle İngilizce ve Arapça olarakta yayına girecek olan hortiturkey üzerinden, global dünyadaki ilgililerle bir araya gelmek artık daha kolay olacak.

Hortiturkey platformunda bulunmak bizi çok mutlu etti ve aynı zamanda bu platformun önünün çok açık olduğunu düşünüyor ve Türk tarımına hayırlı olmasını diliyorum.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.