hortiturkey
Baş Editör

Birleşik Krallık Sebze Kıtlığı ile Karşı Karşıya

1 Dakikalık Okuma
25 Şubat 2023 Cumartesi
Dünyadan Haberler
England
Özet
Sebze kıtlığı ile karşı karşıya kalan Birleşik Krallık'taki bazı perakendeciler, bu ürünlerin satın alınmasına sınırlamalar getirdi.
0
Paylaş

İspanya ve Fas'taki soğuk havalar, İngiltere pazarına olan sebze arzını keskin bir şekilde azalttı. Bunun yanında ulaşımdaki aksamalar ve İngiliz seralarının ısıtma maliyetlerindeki yüksek maliyetlerde, sebze arzındaki düşüşün diğer nedenleri arasında gösterilmektedir.

Yüksek enerji fiyatları nedeniyle domates hasadının "ileri bir tarihe kaydırıldığını" söyleyen İngiltere'nin en büyük domates yetiştiricisi APS Produce'de Grup Geliştirme Direktörü Phil Pearson, ayrıca aydınlatma ve ısıtma maliyetlerinden kaçınmak için kış aylarında seraların bir kısmını da boş bırakmaya karar verdiklerini belirtti.

Britain Min

Geç ekim sonucunda domateslerin Mart ayında değil, Nisan sonu/Mayıs başında hasat edileceğini söyleyen Pearson, diğer yetiştiricilerin de aynı şeyi yaptığını ve bu nedenle pazarın Paskalya'dan hemen sonra bollaşacağını söyledi.

Avrupa ve Kuzey Afrika'daki sebze tedarikçileri ürünlerini İngiltere yerine daha yüksek fiyatlar ödeyen diğer Avrupa ülkelerine gönderiyor. Nationwide Produce'in önemli bir ithalatçısı olan Tim O'Malley sebze ve meyve toptan spot fiyatlarının son haftalarda %300 arttığını söylüyor. Tim O'Malley, süpermarket rafları boşalırken İspanyol ve Faslı ihracatçıların salatalık, biber, marul ve soğan fiyatlarını ikiye katladığını söyledi. Bu yılın başından yana domates fiyatı üçte bir, kabak fiyatı ise üçte iki oranında arttığını söyledi.

İlgili Ürünler

Britain6 (1) Min

21 Şubat 2023'te Asda süpermarket zinciri, sekiz farklı sebze ve meyvenin satın alınmasına; Morrisons zinciri ise dört tür meyve ve sebzenin satın almasına kısıtlamalar getirdi.

Aldi süpermarketler sözcüsü “Mümkün olduğu kadar çok alıcının ihtiyacı olanı alabilmesi için biber, salatalık ve domates alımını kişi başına üç birim ile sınırlıyoruz” dedi.