Yipmo logo
Yipmo
Türkiye, İstanbul

Bitki Aktivatörü Nedir, Ne İşe Yarar?

1 Dakikalık Okuma
7 Mart 2022 Pazartesi
Şirket Haberleri
Bitki
Özet
İklim değişimine bağlı ani hava olaylarının (don, dolu vs.) sıklaşması, kuraklık etkisinin dünya çapında daha çok hissedilmesi, hastalık-zararlı sorunlarının artması günümüzde tarımın önündeki en büyük tehlikeleri oluşturuyor.
0
Paylaş

Bitkilerin bu stres koşullarına karşı dayanımının yükselmesi için ise öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekiyor. Tam bu noktada bitki bağışıklığını harekete geçiren bitki aktivatörleriöne çıkıyor.

Peki bitki aktivatörü nedir ve ne işe yarıyor?    

Bitki Aktivatörü Nedir?

Bitki aktivatörleri bitkilerin doğal savunma sistemlerini aktive eden, besin maddelerinden daha iyi yararlanmalarını sağlayan, bitki streskoşullarından korunmaya yardımcı olan, verimi ve kaliteyi artıran organik ve/veya kimyasal maddelerdir. Güçlendirici, direnç arttırıcı, toprak yapısını düzenleyici özellikleri bulunur.

Bitkinin bağışıklık sistemini harekete geçirir, bu dayanıklı yapıya ise “sistemik kazanılmış dayanıklılık” (Systemic Acquired Resistance-SAR) adı verilir. Organik içerikli bitki aktivatörleri deniz yosunu, bitki özleri, hümik-fulvik asit gibi maddeleri içerir. İçerisinde kimyasal bulunmadığı için çevre dostudur ve sürdürülebilir tarım için idealdir.

İlgili Ürünler

Bitki Aktivatörlerinin Faydaları Nelerdir?

Bitki aktivatörleri, bitkinin doğal savunma mekanizmasını harekete geçirerek sağlıklı gelişim ve yüksek verimi teşvik ederken 4 temel işlevi bulunmaktadır:

  • Mücadelesi güç patojenlere (hastalık etmenlerine) karşı bitkilerin savunma sistemini uyarmak
  • Fungisit (mantar ilacı) etkililiğini arttırmak
  • Bitkilerde diğer mekanizmaları uyararak verim ve kalite artışına katkı sağlamak
  • Pestisit kullanımını ve maliyetini azaltarak sağlıklı, çevre dostu üretim yapmak

Deniz yosunu ve yabani bitki özlerinden üretilen, çevre dostu bitki aktivatörlerimizi buradan inceleyebilirsiniz. www.yipmo.com 

Kaynaklar

Yipmo