hortiturkey
Baş Editör

Bitki ıslahı, gelişmiş özelliklere sahip yeni bitki türlerine ve sürdürülebilir sağlıklı gıda tedariğine katkı sağlar

1 Dakikalık Okuma
1 Mart 2021 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Islah
Özet
Bitki ıslahı sonucunda elde edilen yeni çeşitler, zararlı ve hastalık dayanımları yanında, verimleriylede üreticilere avantajlar sunmaktadır.
0
Paylaş

Son yüz yılda, dünya nüfusu 1,7 milyardan, 7,2 milyar seviyesine çıkmıştır. Nüfusta meydan gelen bu denli ciddi artış tüm gıdalarda ve özellikle bitkisel gıda da artan bir talep yaratmıştır.

Artan nüfus ve yüksek kaliteli gıda arzında meydan gelen talep artışı, bitki ıslahı yeniliklerindeki ilerlemeyi dahada önemli hale getirmiştir.

İnsanoğlunun bitkileri gözlemlemesi,seleksiyon yapması, onları anlamaya çalışması ve en iyi performans gösteren bitkileri seçmesi 10.000 yıl öncesine kadar gitmektedir.

19. yüz yılda, Mendel’in kalıtım yasalarının keşfi ile, ıslah sanat olmaktan çıkarak bilime geçiş yaptı. Bu aşamadan sonra uzman çiftçiler, yetiştiriciler ve ıslahçıların ortaya çıkışıyla yeni bir iş konsepti oluştu.

Temsili ıslah çalışması
Temsili ıslah çalışması

Bu noktadan itibaren, tarım ve biyolojik bilimlerdeki atılımlar hızlandı. Bitki biyolojisi ve bitki genlerinin daha iyi anlaşılmasıyla, bitki ıslahçıları, çok çeşitli ıslah yöntemlerini içerecek şekilde ıslah araçlarını sürekli olarak geliştirdiler. Yeni bitki ıslah yöntemlerinin geliştirilmesi, eskilerin tamamen değiştirilmesine yol açmadı. Islahçıların, bitki yetiştiricilerinin çözmesi gereken sorunlara bağlı olarak, yetiştirme hedeflerine en verimli ve spesifik şekilde ulaşmalarını sağlayacak araçları seçebilmeleri gerekmektedir.

İlgili Ürünler

Genetik varyasyon, Bitki Islahının "Yakıtıdır"

Evrimin kendisi gibi, bitki ıslahı da, gelişmiş özelliklere sahip yeni bitki çeşitleri geliştirmenin temeli olarak mahsuller ve akrabaları arasındaki genetik çeşitliliğe dayanır. Geleneksel bitki yetiştirme yöntemleri, veya daha yeni bitki yetiştirme yöntemlerinin tümü, bitki ıslahçılarının alet çantasının temel bileşenleridir. Doğanın yarattığı mekanizmalara dayanarak, bitki ıslah yöntemlerindeki en son yeniliklerle; ıslah sonuçları daha kısa sürede ve daha hassas bir şekilde elde edilmektedir.

Temsili ıslah çalışması
Temsili ıslah çalışması

Bu noktada, bitki çeşitlerinin en son ıslah yöntemleriyle olmasını savunan görüşler olduğu gibi, çeşitlerin daha önceki ıslah yöntemleriyle veya insan müdahalesinin olmadığı doğal süreçlerle elde edilmesini savunan görüşler de ortaya çıkmaktadır.

Geliştirilmiş bitki çeşitlerinin verimi ve hedeflenmiş gelişimi, bitki zararlıları, böcekler veya hastalıklarla mücadele için önemlidir. Bu etmenler mahsuller için yıkıcı olabilir ve hasat öncesinde büyük kayıplara yol açabilir. Yapılan ıslah çalışmalarıyla bitkilerin, zararlı ve hastalık dayanımlarıda arttırılmaktadır.