hortiturkey
Baş Editör

BUSHEHR’de Seracılık Geliştiriliyor

1 Dakikalık Okuma
29 Temmuz 2021 Perşembe
Yetiştiricilik
Bushehr
Özet
İran’ın Bushehr ilinde, örtü altı tarımın gelişmesi için yapılan çalışmalar, şehirdeki örtü altı alanları 5 kat arttı.
0
Paylaş

Bushehr’de örtü altı tarımını geliştirmek için yapılan çalışmalar ile son yıllarda örtü altı üretim alanlarının 5 kat arttığını belirten Tarım İl Daire Başkan Yardımcısı Khosro Omrani, bu büyüme ile ildeki soğuk hava depolarında da %130 un üzerinde bir artış olduğunu belirtti.

Yaşanılan bu gelişmelerin Bushehr’deki tarımsal üretimi %11 oranında büyüttüğüne dikkat çeken Omrani, bu büyüme ile yıllık tarımsal üretimin 1 milyon 584 bin tona ulaştığını söyledi.

Bushehr'de karpuz üretimi yapılan bir sera
Bushehr'de karpuz üretimi yapılan bir sera

Tarım sektörü İran ekonomisinde önemli bir rol oynarken, son yıllarda yaşanılan kuraklık, sektördeki gelişmeleri beklentilerin altında kalmasına sebep oldu.

Yaşanılan bu olumsuzlukların üstesinden gelmek için, İran Tarım Bakanlığı, sulama sistemlerinin iyileştirilmesi gibi bazı programları devreye sokmuştur. Bu konuda Bakanlığın belirlediği ve ciddiyetle takip ettiği konulardan biri de ülke genelindeki sera üretimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.

İlgili Ürünler

İran’daki seralarda yetiştirilen meyve ve sebzelerin %80 i ihraç edilmektedir. Ülkenin petrol dışında kalan ihracat kalemlerini arttırmaya yönelik yaklaşımları dikkate alındığında, tarımsal ihracatın arttırılması daha da önem kazanmaktadır.

Seralardaki bitkisel üretimler, günümüz tarım sektörünün en karlı yöntemlerinden olup, ülkelerin ana üretim stratejilerinden biri olarak da tanımlanabilir. Seralar kaliteli ve istikrarlı üretimi sağlarken, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının optimum kullanımı içinde uygun bir yoldur.

Bushehr'deki bir sera
Bushehr'deki bir sera

İran'da, ülke kendi kendine yeterliliği sağlamak için yerli üretimi güçlendirme ve petrol dışı ihracatı artırma gibi iki ana hedefi ciddi şekilde takip ettiğinden, seraların geliştirilmesine duyulan ihtiyaç artık büyük ölçüde kabul edilmektedir.

Bu amaçla pek çok destekleyici önlem alınırken, İran'ın seracılık alanında önemli başarılara ve ilerlemelere sahip olan ülkelerin deneyimlerinden de yararlanması gerekiyor.