hortiturkey
Baş Editör

Çiftçiler Neden Seraya İhtiyaç Duyar?

1 Dakikalık Okuma
2 Ocak 2021 Cumartesi
Sera ve Ekipmanları
Sera içi
Özet
Değişen üretim, teknoloji ve coğrafi koşullar, çiftçileri sera yetiştiriciliği konusunda teşvik etmektedir.
0
Paylaş

Tarım, basit yöntemlerden modern makine kullanımına ve seralar gibi diğer teknolojilere kadar sürekli olarak gelişmiştir.

Sera kurmadan önce, bazı soruların cevaplanması gerekir.

  • Bir seraya sahip olmanın avantajı nedir?
  • Yatırım ve işletmesi pahallımı?
  • Serayı iyi bir şekilde değerlendirebilirmiyim?
  • Sera kurmak için yeterli boş alanım varmı? 

Bir sera kurarken bu soruların cevabını almalısınız.

Artan Üretim

Açık tarlaya kıyasla, sera, bir bitkinin büyümesi için gereken en uygun iklim koşullarını yaratmakta daha fazla kontrole sahiptir. Çiftçi ayrıca açık tarlada üretilen mahsullere kıyasla metre kare başına daha fazla bitki yetiştirebilir. Sera tarımı yoğun tarımın bir uygulaması olarak kabul edilir ve bitki üretiminde bir artış sağlayabilir

Üretimde Riskleri En Aza İndirin

Sera kapalı bir alandır. Bu nedenle, ürünlerin ani sıcaklık artışları veya düşüşleri gibi iklim değişikliğinden kaynaklı oluşabilecek zararlar yanında, bitkileri kuşlardan ve onlara zarar verebilecek diğer hayvanlardan da korumaktadır.

Kârınızı Maksimize Edin

Sera tarımını uygularken, metrekare başına düşen ürün kârı, alternatif açık alan tarımına göre iki kat kadar daha fazla olabilir.

Bir sera çiftçisi, maksimum ürün verimi için hidroponik gibi farklı uygulama ve stratejileri üretimiyle birleştirebilir. Kaynakları daha verimli bir şekilde kullanarak, daha az atık oluşturabilir ve bunuda daha büyük karlara dönüştürebilir.

İlgili Ürünler

Zararlı ve Hastalık Kontrolü

İyi tasarlanmış ve en iyi şekilde inşa edilmiş bir sera, zararlılar ve yabani otlar gibi sorunları önleyebilir ve diğer hastalıklara karşı daha fazla kontrol sağlayabilir. Kapalı bir alanda yapılan üretimde kişi sayısı, yalnızca gerekli personel ile sınırlandırılabilir. Bunun bir sonucu olarak, üretim alanına daha az insanın girip çıkması, istenmeyen zararlı unsurların ekinlere yaklaşma riskini azaltacaktır.

Tüm Yıl Boyunca Ürün Yetiştirme

Bir serada, çiftçinin belirli mahsulleri yetiştirmek için mevsimlere bağımlı olmasına gerek yoktur. Sadece yetiştirmek istediği ürünleri, gerekli araçları tedarik ederek seranın içinde doğru iklimi yaratması gerekir. Bir sera, dışarıdaki dünyadan bağımsızdır, bu nedenle seralar belirli bir mevsimde ekin ürün yetiştirme sınırlandırmasını ortadan kaldırmaktadır.

Daha Fazla İstikrar ve Güvenlik

Sera çiftçisi iklim koşullarına bağlı olmadığından, sadece mahsuller için değil, işçiler için de istikrar ve güvenlikte bir artış sağlanır. Seralar, sürekli gıda arzına sahip olduğumuzu ve bu nedenle dünyanın açlık ve yoksulluktan arınmış olduğunu garanti eder.

Serasındaki bir üretici
Serasındaki bir üretici
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.