hortiturkey
Baş Editör

Covid-19 Altında Tohum İthalat ve İhracatının Optimize Edilmesi

1 Dakikalık Okuma
7 Aralık 2020 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
İthalat, ihracat
Özet
Mevcut pandemi sürecinde, tedarik zincirlerindeki dijital dönüşüm acil ve kritik bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.
0
Paylaş

Pandemi döneminde tedarik zincirinin geleneksel bağlantıları zayıflamış ve hatta çökmüştür. Bu nedenle bankacılık, perakende ve sağlık hizmetleri gibi çeşitli sektörlerde işleyiş dijital ortama doğru kaymıştır. Yine bu dönemde tüketiciler ve çalışanlar, her zamankinden daha hızlı bir şekilde dijital teknolojiyi benimsemiştir.

Tohum gibi tarımsal ürünlerde küresel ticaret işlemleri, sürekli olarak iletişim ve şeffaflığa dayanmaktadır.

Bitki sağlığı sertifikaları, tohumlar da dahil olmak üzere gıda ve tarım ürünleri ticaretinin anahtarı olup, aynı zamanda tohumlar içinde uluslararası dolaşımdaki pasaport işlemini görmektedir. Tohumlar bu sertifikalar ile uluslararası pazarlara ve oradan da yetiştiricilere ulaşabilir hale gelmektedir.

Bu nedenle, bitki sağlığı sertifikalarının değişimindeki verimlilik, tarım sektörünü sürdürmek; pandemi sırasında ve sonrasında gıda arzını korumak için inanılmaz derecede önemlidir.

Elektronik sertifika, bu dönemde hava trafiği ve kurye hizmetleri üzerindeki sınırlamalara rağmen tarımsal ticaretin sürekliliğini korumak için vazgeçilmez olduğunu kanıtlamıştır.

Son zamanlarda uluslararası bitki koruma konseyi (IPPC), elektronik bitki sağlığı sertifikası (ePhyto) çözümünün benimsenmesi ve desteklenmesi için hükümetlere çağrıda bulundu.

İlgili Ürünler

Uluslararası bitki koruma konseyi (IPPC) ne göre, elektronik bitki sağlığı sertifikası (ePhyto) dijital bir iletim sistemi olup küresel ticareti kolaylaştırmaya yönelik girişimin bir parçasıdır. ePhyto, tarımsal ürünlerin küresel ticaretinde tutarlılığı, güvenliği, sahtekarlığı önleme ve sürdürülebilirliği sağlamasının yanında, kağıt belgelerin taraflar arasındaki sıkıcı bürokrasisinide ortadan kaldıran evrensel bir yaklaşımdır.

Bugün ePhyto sistemine kayıtlı yaklaşık 80 ülke olup, Temmuz ayında Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleride sisteme dahil olmuştur.

Sistem Pratikte Nasıl Çalışıyor?

ePhyto sistemi altında, dijital sertifikalar “Hub” denilen (IPPC'nin merkezi sertifika değişim sistemi) bir sistemden geçerek, yine “Hub” içinde bulunan diğer ithalatçı ülkenin “posta kutusuna” aktarılır. Buraya aktarılan bilgiler, ithalatçı ülkenin ulusal bitki koruma örgütü (NPPO) tarafından alınır.

Sistem içinde bulunan tüm ülkeler, elektronik sertifikaların gönderimi ve alımı için “Hub” üzerinde aynı standart formaları kullanmak zorundadır.

Tarım ve gıda ürünlerinin dijitalleşmesine olanak sunan ePhyto; zaman ve maliyet giderlerinide azaltmayı hedeflemektedir.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.