profil resmi
Serkan Sezen
Ziraat Mühendisi, Konya

Değerli Bir Süs, Tıbbi Aromatik ve Gıda Bitkisi; Gilaburu (Viburnum opulus L.)

1 Dakikalık Okuma
8 Nisan 2022 Cuma
Bahçecilik
Yetiştiricilik
glaburı
Özet
Bir peyzaj bitkisi olarak bilinen Gilaburu aynı zamanda sağlığımız açısından da faydalı özelliklere sahiptir.
0
Paylaş

Merhaba,

Bugün size Gilaburu (Viburnum opulus L.) bitkisinden bahsetmek istiyorum. Gilaburu değerli bir süs, tıbbi aromatik ve gıda bitkisidir. Bu yaprak döken çalı, Avrupa, Rusya ve Kuzey Afrika ve Kuzey Asya'daki bazı bölgelerde doğal habitatlarda bulunur.

Giaburu, geleneksel olarak öksürük, soğuk algınlığı, tüberküloz, romatizmal ağrılar, ülser, mide ve böbrek sorunları gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Sağlığımıza faydalı özelliklerinin çoğu, hem in vitro hem de in vivo çalışmalarda gösterilen bitkinin antioksidan aktivite ile ilişkilidir.

Indir Min


In vitro çalışmaların sonuçları, Gilaburunun özellikle Gram-pozitif bakterilere karşı antimikrobiyal potansiyelini göstermektedir. Hücre temelli çalışmalarda, anti-inflamatuar, anti-obezite, anti-diyabetik, osteojenik, ve kardiyo-koruyucu özellikleri gösterdi. Ayrıca idrar yolu hastalıkları, endometriozis ve bazı kanserlerin tedavisinde uygulanabilirliği in vivo çalışmalarda doğrulanmıştır. İçerdiği, fenolik bileşikler, C vitamini, karotenoidler, iridoidler ve uçucu yağlar gibi biyoaktif bileşenlerin üzerinde çalışmaların hızlanarak devam etmesi gerektiği kanaatindeyim.

Demem o ki, gilaburu bir peyzaj bitkisinden öte bir bitkidir. Türkiye'de yurtdışı piyasası için rahatlıkla tüm bölgelerimizde yetiştirilebilir.

İlgili Ürünler

Kaynaklar

Serkan SEZEN