hortiturkey
Baş Editör

Dikey Tarım Kalkıyor!

1 Dakikalık Okuma
13 Haziran 2021 Pazar
Yetiştiricilik
I-farm Dikey Tarım Uçağı
Özet
Kullanılmayan depo, bodrum, konteyner gibi alanlara kurulabilen dikey tarım çiftliklerini, yakın biz zaman içinde hizmetten kalkmış olan yolcu uçaklarının içinde de görebileceğiz.
0
Paylaş

iFarm mühendisleri, hizmet dışı kalan yolcu uçaklarının gövdesinde dikey tarım yöntemiyle mahsul yetiştirmek için çalışmalara başladı.

iFarm uzmanları, kullanım dışı kalıp kafe veya restoran olarak kullanılacak olan uçakların arka bölümünde , 135 m2 alan içinde yetiştiriciliği yapılacak ve günde 14 kg taze yeşillik verebilecek bir dikey çiftlik tasarladı.

Hava yolları için bu proje, ileriye dönük olarak uçakta taze ve sağlıklı yemeklerin sağlanması da dahil olmak üzere, müşteri hizmetlerinde artan odaklanmanın bir göstergesi olarak hizmet edecek.

Bu proje ile iFarm, dikey tarımın çok yönlülüğünü, tarımsal teknolojiye uygun olmayan bir altyapıya entegre etmenin de yollarını aramaktadır. Mühendisler, yaptıkları bu çalışmaların, reklamsal boyutunun yanında, ticari kazanç boyutunun da olduğu bir çalışma üzerinden hareket ediyor. Örneğin bugün hizmet dışı kalmış olan bir Jumbo jetin gövdesinde yapılacak olan dikey tarım üretimi ile, aylık 1,5 ton kadar yeşillik üretilebilmektedir.

Dikey tarım çiftliklerinin, terk edilmiş metro istasyonlarından, kullanılmayan bodrum katlarına veya hizmet dışı kalmış uçaklar gibi bir çok alana kurulabildiğini söyleyen iFarm Europe CEO'su Kirill Zelensky; yaptıkları bu projenin henüz bir son teslim tarihinin olmadığını da belirtti.

İlgili Ürünler

Tüm eski uçaklar geri dönüştürülemez. Her uçak yaklaşık 350.000 ayrı bileşenden oluşur ve bu parçaların çoğu, uçak hizmetten kalkınca bile, havacılık sektöründe halen kullanılmaya devam eder.

Ancak bazı hava yolu şirketleri, hizmet dışı kalan bu uçaklara ikinci bir yaşam sağlamak için, bu uçakları elden çıkartıyor. Bugün Dünyanın dört bir yanında, uçaklardan yapılmış kır evleri, ofis, kafe, otel ve restoranlar mevcut. Hatta Gürcistan’da kullanım dışı kalmış bir uçaktan oluşan anaokulu bile mevcuttur.

Gürcistan'daki uçak ana okulu
Gürcistan'daki uçak ana okulu

Hava yolu şirketlerinin hizmet dışı kalmış olan uçakları, sürdürülebilir dikey tarım çiftliklerine dönüştürülmesi cazip bir fırsat olabilir. Yüksek karbon ayak iziyle tanınan bir endüstri,sürdürülebilir uygulamaları desteklemenin yeni yollarını bulduğunda, emisyonları dengeleyebilir, bir markanın imajını iyileştirebilir ve çevre üzerinde gerçek bir etki yaratabilir.