hortiturkey
Baş Editör

Direnci Benimseyin

1 Dakikalık Okuma
2 Eylül 2021 Perşembe
Yetiştiricilik
Pestisit
Özet
Batı Virginia Üniversitesi araştırmacıları, böceklere karşı direnç özelliğine sahip domateslerin gelişimini gözlemliyor.
0
Paylaş

Domates, pestisit kalıntısına sahip olan bitkiler listesinin başında gelmektedir. Batı Virginia Üniversitesi araştırmacıları, çok az yada hiç pestisit kullanımı olmadan, kendisini zararlılardan koruyabilecek domates bitkileri üzerinde çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Bu konuyla ilgili olarak, Davis College of Agriculture, Natural Resorces and Design’ın biyokimyasal genetik doçentlerinden Vagner Benedito, ekonomik açıdan dünyanın en popüler ürünlerinden olan domatesin önemli genetik özelliklerini anlamak için çalışmalar yürütüyor.

Islah edilmiş domateslerle yakından ilişkili olan bazı yabani domates türlerinin, böceklere karşı çok yüksek seviyelerde dirence sahip olduklarını belirten Benedito, böcek direnci olan bu özelliğin, çok geniş bir zararlı yelpazesine direnç kazandıracak spesifik kimyasallara sahip olan glandüler trikom (domateslerdeki küçük saç benzeri tüyler) adı verilen bitkilerin yaprakları üzerindeki bir yapıya bağlı olduğunu söyledi.

Glandüler trikomlar
Glandüler trikomlar

Ulusal Gıda ve Tarım Enstitüsünün 400 bin dolar hibesini alan Benedito, bu trikomu yapan genleri anlamak, ve sonucunda ıslah edilmiş domatesleri böceklere karşı dirençli hale getirmek için çalıştığı bu projede, araştırmacı Eloisa Vendemiatti ve Brezilya'daki Sao Paulo Üniversitesi'nden dünyaca ünlü domates genetikçisi Lázaro Perez ile de işbirliği yapıyor.

Heyecan ve merakla beklediği bir son ürün olacağını belirten Benedito, çalışma sonunda zararlılara karşı dayanıklı ve günümüzdeki gibi fazla pestisit kullanılmayan domates çeşitlerinin olacağını belirtti.

İlgili Ürünler

Araştırmacılar, zararlılara karşı dirençli olan türü oluşturmak için, yabani bir domates türünü, hızlı büyüyen bir domates çeşidi olan Micro-Tom ile çaprazlayacaklar.

Micro-Tom domatesi
Micro-Tom domatesi

Araştırma grubu, domates bitkisindeki küçük tüyler trichome four’u ve ürettiği; Acylsugar’ı (Açil şeker: Böceklerin kaçtığı yağ yüklü ve direnci sağlayan madde) analiz edecekler.

Belirli zararlı direnci seviyelerini karşılayan bitkiler, mikro domatesin benzerliğine ve yabani domatesin haşere direncine sahip bir domates üretmek için mikro domatesle geri çaprazlanacaktır.

Benedito’ya göre, domateslerde tip-4 trikomların gelişiminin ardındaki genetiği anladığımızda, bunu patates gibi önemli bir ürüne daha uygulayabiliriz. Bu çalışmaların domates için bile uygulamasına 4 yıl olduğu düşünülürse, diğer ürünlere uygulanabilirliği daha ileri bir tarih olacağı görülmektedir.

Benedito için araştırmanın en önemli yönleri, zararlılara karşı dirençli genlerin belirlenmesi, zararlılar için  dirençli bir genotipin elde edilmesi ve bu yeni çeşitlerin üreticilere yani çiftçilere sunulmasıdır.

Araştırmalarının domatesi daha çevre dostu ve sürdürülebilir hale getirmek olduğunu belirten Benedito, pestisit kullanımını azaltarak ürünü daha güvenli ve tüketilebilir hale getirmek istediğini söyledi.