Ercan ÖZKAYNAK
Sektör Profesyoneli

Domates Niçin Yazın Daha Lezzetli Olur?

1 Dakikalık Okuma
3 Kasım 2021 Çarşamba
Tohum, Fide, Fidan
Domates
Özet
Domateslerin yaz mevsiminde daha lezzetli olmasının ana nedeni, gelişme dönemlerinde daha fazla güneş almasından kaynaklanır.
0
Paylaş

Son 6-8 yıla kadar sera ve tarlada profesyonel domates üretiminde öncelik yüksek verimli, hastalık ve zararlılara toleranslı, raf ömrü uzun domates çeşitlerinin geliştirilmesiydi. Bu amaca yönelik domates çeşitleri piyasaya yaygın olarak kullanılıyordu.

Günümüzde ise domateste “nerede o eski domatesler, eski lezzetli domatesler” sorusuna uygun olarak tat ve aroması üstün domates çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar artırıldı. Yeni nesil domatesler hem hastalık, zararlı toleranslı, verimli, raf ömrü uzun hem de rengi daha koyu kırmızı, tat ve aroması yılın 12 ayında da üstün seviyeye çıkarıldı.

Domates

Domates yazın daha lezzetli, daha kırmızı, içi daha sulu ve daha albenili olur. Çünkü domates yazın daha fazla güneş görerek büyür ve gelişir.

Domatesler yaz ve bahar aylarında bol güneş ışığı altında büyüdüğü için, güneş enerjisini topraktan aldığı mineral besin maddeleri ile birleştirir ve karşımıza lezzetli, tat ve aroması yüksek domatesler olarak çıkar.

Domatesler kış aylarında ise yaz mevsimine göre genelde daha az renk alır ve kısmen daha az lezzetli olur. Fakat burada güneş ışığının etkisi yanında yetiştirilen domates çeşitlerinin de etkisi büyüktür.

İlgili Ürünler

Çünkü bazı domates çeşitleri kış mevsimde de çok iyi renk alır ve lezzetli olur. Dolayısıyla üstün özelliklere sahip domates çeşitlerini geliştiren ziraat mühendisleri ve ıslah firmaları tüketici isteklerini de göz önüne alarak sonbahar ve kış mevsiminde renk yönünden iyi aynı zamanda lezzet ve aroması üstün çeşitler geliştirmektedirler.

Domates
Kaynaklar

Ercan ÖZKAYNAK