hortiturkey
Baş Editör

Dubai'deki Ananas Üretiminin Öncüsü ile Tanışın

2 Dakikalık Okuma
10 Haziran 2022 Cuma
Yetiştiricilik
Dünyadan Haberler
Ananas
Özet
Dubaili iş adamı Abdullatif Al Banna, Al Aweer'deki seralarında binlerce ananas yetiştiriyor.
0
Paylaş

Gündüzleri bir emlak patronu olan 56 yaşındaki Abdullatif Al Banna, birçok akşamını Dubai'deki Al Aweer çölündeki seralarında yetiştirdiği binlerce ananasla ilgilenerek geçiriyor.

Topraksız ve su bazlı besin çözeltileri kullanarak hidroponik olarak yetiştiricilik yapan Abdullatif Al Banna, Mayıs ayıdna 4 serasından, 4.000 den fazla ananası hasat ediyor.

Tatlı Başarı

Çiftliğini 2005 yılında kurduğunu söyleyen Abdullatif Al Banna, ananasları için “hayatımda yediğim en tatlı ananaslar” ifadelerini kullanıyor.

Abdullatif Al Banna, on yıl önce, zorlu BAE çöl ikliminde ananaslarla deneme yapmaya ve bunların gelişmelerini sağlayacak bir yol bulmaya karar verdi.

O yıllarda ürettiklerini satmak yerine, akrabaları ve arkadaşlarına dağıtmayı tercih eden Abdullatif Al Banna, şimdi ise yıllardır verdikleri emeklerinin meyvelerinin tadını çıkartıyor.

Pine Apple1 Min

İlk etapta ananasların hangi ortamda daha iyi yetiştiğini görmek için 300 ananas bitkisi getiren Abdullatif Al Banna, bunların bazılarını açık tarlaya, bazılarını seraya ve bazılarını ise ağaç gölgesinden yetiştirmeye başlamış; en iyi verimi ve başarıyı ise sera içinde yetiştirilenlerde elde etmiş.

Ailesinin İzinden Gidiyor

1966 yılında Deira'da doğan, çiftçiliğe olan ilgisinin babasından geldiğini söylüyor.

“Babam bize küçüklüğümüzden beri ders veriyordu. Jumeirah'da bir çiftliğimiz vardı; şimdi Burj Al Arab'ın olduğu yer. O bölgenin önünde 1970'lerde hurma yetiştirdik. Babam bizi oraya götürür ve çiftçilikle ilgili bilgiler verirdi. Ayrıca piknik ve çiftçilik için Ras Al Khaimah'a da giderdik. Çok güzel günlerdi” diyor Abdullatif Al Banna.

Al Banna, 1999 yılında babasının kendisini Mısır’a giderek çiftçiliğe başlamasını teşvik ettiğini de ekliyor.

Al Banna Pineapple Min

Şimdi gününün bir kısmını Dubai'deki Business Bay'deki emlak şirketinde ve akşamlarını çiftlikte geçiren Al Banna ve ailesi, mevcut olan çiftlik arazisinin yanında yaşıyor. Al Banna burada ananasın yanı sıra, soğuk aylarda ailesine yetecek kadar buğday yetiştiriyor.

İlgili Ürünler

Bunlara ilave olarak Al Banna’nın; Ras Al Khaimah'da domates, yeşil yapraklı sebzeler ve biber yetiştirdiği 40 seradan oluşan bir çiftliği daha var.

Güçten Büyüyen

BAE'nin aşırı ikliminde ananas yetiştirmenin kolay olmadığını söylüyor Al Banna, 30°C, 29°C veya 28°C de ki biraz nemli ve serin seralarında hidroponik olarak üretim yaparak sudan %90 oranında tasarruf etmektedir.

8 metreye 34 metre boyutlarında olan seralarda perlit içinde yetiştirilen ananaslar, otomatik sulama sistemleri ile sulanmakta ve fanlar yıl boyunca 24 saat çalıştırılmaktadır.

Meyve olgunlaştığında, dikenli yaprakların arasında genellikle sürgünler bulunur. Bunlar ayrı ayrı çıkarılır ve ekilir, böylece gelecek yıl daha fazla ananas yetiştirilir.

Biz ziraat mühendisi ve yardımcısının çalıştığı seraların bazı maliyetlerini devlet destekliyor ve ayrıca gerektiğinde teknisyen ve mühendisler gönderiyor.

Green Houses Min

Ananaslar iri ve sulu olup, üç ila beş kilogram ağırlığındadır. Ancak, Al Banna onları satmamayı tercih ediyor.

“Bu ananasları ailemize, arkadaşlarımıza ve kardeşlerimize hediye etmekten mutluluk duyuyoruz. Çok az insanın onları çölde yetiştirmeyi başarabilmesi bu meyveyi bizim açımızdan değerli yapıyor. Dolayısıyla halkımız için değerlidir” dedi.

“Ama eğer biri onları satın almak isterse, reddetmem. Geçmişte, fidanlıklara ve diğerlerine yüzlerce bitki sattım. Bitki başına yaklaşık 13,6 $ ödediler.”

Bir Sürdürülebilirlik Modeli

Al Banna, çiftliğinin insanlara gıda güvenliği hakkında düşünmeleri için ilham vermesini umuyor.

“Her yerel bölgenin, gelecekte oluşabilecek olumsuzluklara karşı, kendisi için gıda yetiştirme konusunda biraz bilgi sahibi olmalıdır” diyor Al Banna.

Çiftliğinin ülkedeki ananas yetiştiriciliği için bir prototip olarak hizmet edebileceğine inanan Al Banna, her evde ananas yetiştirmek için anahtar teslim projeler için iyi bir fırsat olduğunu, her konutta bir sera yaparak, onlara bitki vererek ve yıl boyunca bakımlarını da sağlayabileceğine inanıyor.