hortiturkey
Baş Editör

Dünyanın En Büyük Çatı Katı Serası Montreal’da Açıldı.

1 Dakikalık Okuma
31 Ağustos 2020 Pazartesi
Dünyadan Haberler
Dünyanın en büyük asma çatı katı sera görseli.
Özet
Montreal'de bir deponun çatı katında üretim yapan bu sera, haftalık 20.000 ailenin domates ve patlıcan ihtiyacını karşılayabilmektedir.
0
Paylaş

Yapılan yenileme ve onarım sonrasında üzerine inşa edilen cam kontrüksiyon ile Montreal'deki bir deponun çatısı, bölgedeki patlıcan ve domates ihtiyacını karşılamak üzere seraya döndürüldü.

15.000 m2 veya yaklaşık 3 futbol sahası büyüklüğünde üretim yapılan sera, cam çatı sistemi ile yapılan dünyanın en büyük serası ünvanını taşıyor.

"İnsanların yaşadığı yerde, sürdürülebilir bir şekilde yiyecek yetiştirme” misyonu ile üretim yapılan sera, şehrin dördüncü cam çatı serasıdır.

Seranın çatı katı serası olması sebebiyle; binanın altında oluşan enerji geri kazanabilmekte olup; buda özellikle zorlu geçen kış şartlarında önemli bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

İlgili Ürünler

Tamamen otomatik olan bu serada bitkilerin sulanması, yağmur suyunu toplayan ve yeniden kullanan bir sistemle yapılmaktadır. Sera bu özelliği ile geleneksel sulamaya göre yaklaşık " %90'a kadar" su tasarrufu sağlamaktadır.

Asma çatı katında yetiştirilen patlıcan.
Asma çatı katında yetiştirilen patlıcan.
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.