hortiturkey
Baş Editör

Emirates Flight Catering Dubai de Dünyanın En Büyük Dikey Çiftliğini Açıyor

1 Dakikalık Okuma
8 Ağustos 2022 Pazartesi
Topraksız Tarım
Yetiştiricilik
Emirates Flig
Özet
Dünyanın en büyük hidroponik çiftliklerinden biri, Dubai World Central'daki Al Maktoum Uluslararası Havaalanı yakınında açıldı.
0
Paylaş

40 milyon dolara mal olan Bustanica çiftliği, Emirates Flight Catering ile teknoloji odaklı iç mekan dikey tarımında endüstri lideri olan Crop One ortak girişimi, Emirates Crop One'ın ilk dikey çiftliğidir.

330.000 metrekarelik tesis, geleneksel tarıma göre %95 su tasarrufu sağlarken, yılda 1 milyon kg dan fazla yüksek kaliteli yapraklı yeşillik üretmeyi hedefliyor. 1 milyon çeşit bitkinin yetişeceği tesiste günde 3.000 kg üretim sağlanacak.

Çiftliğin kapalı devre sistemi, su kullanımını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için suyu bitkiler arasında dolaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Buharlaşan suyu geri kazanarak sisteme geri dönüştüren tesiste, aynı ürün için geleneksel açık hava çiftçiliğine kıyasla her yıl 250 milyon litre su tasarrufu sağlanır.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, “Uzun vadeli gıda güvenliği ve kendi kendine yeterlilik, herhangi bir ülkenin ekonomik büyümesi için hayati öneme sahiptir ve BAE de burada bir istisna değildir. Ekilebilir arazi ve iklimle ilgili sınırlamalar göz önüne alındığında, bölgemizde belirli zorluklarımız var. Bustanica çiftliği ile, sürdürülebilir büyüme için önemli adımlar olan ve ülkemizin iyi tanımlanmış gıda ve su güvenliği stratejileriyle uyumlu yeni bir inovasyon ve yatırım dönemi başlıyor.” dedi.

İlgili Ürünler

4676895c (1) Min

Güçlü teknoloji, makine öğrenimi, yapay zeka ve gelişmiş yöntemler ile donatılmış olan Bustanica çiftliği, konusundan son derece uzmanlaşmış olan mühendisler, bahçıvanlar, tarım uzmanları ve bitki bilimcilerinden oluşan bir ekip tarafından yönetilmektedir. Çiftlikten elde edilen ürünler yakında Emirates uçuşlarında ve süpermarketlerde satışa sunulacak.

Crop One CEO'su Craig Ratajczyk; “Önemli planlama, inşaat ve pandeminin öngörülemeyen zorluklarından sonra, ortak girişim ortağımız Emirates Flight Catering ile birlikte bu muazzam dönüm noktasını kutlamaktan heyecan duyuyoruz. Misyonumuz taze ve yerel gıdalara yönelik küresel talebi karşılamak için sürdürülebilir bir gelecek geliştirmek olup bu ilk geniş formatlı çiftlik ise bu taahhüdün tezahürüdür. Bu yeni tesis, dünya çapında mümkün olan bir model olarak hizmet ediyor.” dedi.