hortiturkey
Baş Editör

Enerji Fiyatları Sebze Kıtlığına Neden Olacak!

1 Dakikalık Okuma
1 Kasım 2022 Salı
Dünyadan Haberler
Greenhouses
Özet
Kuzey ve Batı Avrupa'da ki sebze üreticileri, gıda arzını tehdit eden enerji krizinin mali etkileri nedeniyle mahsul ekmemeyi düşünüyor!
0
Paylaş

Avrupa’da kış dönemi boyunca domates, biber ve hıyar gibi ısıtmalı seralarda yetiştirilen mahsuller yanında, elma ve soğan gibi soğuk hava depolarına yerleştirilen mahsullerde artan elektrik ve gaz fiyatlarından etkilenecektir.

Hindiba soğanlarının, donma noktası altındaki sıcaklıklarda saklanması ve sonrasında ise sıcaklık kontrollü kaplara yeniden dikilmesi gerekir. Var olan bu özelliği ile hindiba bitkisi enerjiye aç bir bitkidir.

Kuzey Fransa'da çiftliğinde binlerce ton hindiba üretimi yapan Emmanuel Lefebvre, bu yıl yaşadıkları enerji maliyetleri nedeniyle mahsulü ekmeyebileceklerini söyledi.

Ana Min

Bu kış tarlalarında olanı hasat edip etmeyeceklerini gerçekten merak ettiğini söyleyen Lefebvre, Avrupa’lı çiftçilerin kıtlık konusunda uyardığını ve beklenen üretim düşüşü ve fiyat artışının; süpermarketlerin Fas, Türkiye, Tunus ve Mısır gibi sıcak ülkelerden daha fazla mal tedarik edeceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Ürünler

Artan gaz fiyatları, seralarda mahsul yetiştiren çiftçilerin ana maliyeti olup, bunlara artan gübre, paketleme ve nakliye maliyetleri de eklenmiştir.

Alman kooperatif Reichenau-Gemse'nin satış müdür yardımcısı Johannes Gross’a göre; genel olarak yüzde karşı karşıya kaldıkları üretim maliyeti %30. Bazı meslektaşlarının maliyetleri düşük tutabilmek için seralarını boş bıraktıklarını belirten Gross, gelecek yıl ne olacağını da kimsenin bilmediğini sözlerine ekliyor.

1200x 5 Min

3.000 üyesi bulunan sera endüstri grubu Glastuinbouw Nederland’ın üyelerinin %40’ı mali açıdan sıkıntı çekiyor. İspanya ve Portekiz gibi güneşli ülkelerde bile meyve ve sebze üreticileri %25’lik gübre üretim maliyetleriyle karşı karşıya.

Var olan bu gelişmeler karşısında açıklamalarda bulunan İngiliz Yetiştiriciler Birliği başkanı Jack Ward, meyve ve sebze üretiminin kaçınılmaz olarak daha sıcak iklimlere sahip yerlere kayacağını söyledi.