hortiturkey
Baş Editör

Enza Zaden, ToBRFV ye Dirençli Çeşitlerde İlerleme Kaydetti

1 Dakikalık Okuma
25 Şubat 2022 Cuma
Tohum, Fide, Fidan
Enza
Özet
Enza Zaden, ToBRFV'ye karşı yüksek dirençli yeni çeşitlerinin deneme sonuçlarının son derece umut verici olduğunu söylüyor.
0
Paylaş

2020'nin sonlarında Enza Zaden, kahverengi rugose meyve virüsüne (ToBRFV) karşı Yüksek Direnç (HR) genini keşfedildiğini duyurmuştu.

Denemeler yüksek direnci doğruluyor

Bu konuda ilerleyen Enza Zaden ekibi geçtiğimiz yıl yüksek dirençli çeşitlerle kapsamlı denemeler yaptı.

İlk domates çeşitlerini halihazırda Avrupa, Meksika ve Orta Doğu'da denediklerini söyleyen ürün yetiştirme müdürü Martijnvan Stee, gördükleri sonuçların çok iyi olduğunu ve ToBRFV direncine karşı kendilerini ikna ettiğini belirtti.

Bu arada melezlerin tohum üretimine başladıklarını söyleyen ürün araştırma direktörü Kees Konst, halihazırda ellerinde yüksek dirençli çeşitlerden bazı örnekler olduğunu da söyledi.

ToBRFV’ye yüksek dirençli bu çeşitler; büyük çok uluslu şirketlerden ürün yetiştiren küçük ölçekli çiftçilere kadar, domates endüstrisindeki üretimi potansiyel olarak güvence altına alacaktır.

İlgili Ürünler

Yüksek Direnç (HR) seviyesi ile direnç geni, ToBRFV'nin bitki tarafından hızlı tanınmasını sağlar. Enza Zaden'in yapmış olduğu tüm deneylerde, bitkiler ve meyveler virüsten ve dolayısıyla semptomlardan uzak kaldı. Bu yenilik, ToBRFV virüsünün ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilir.

Yüksek direncin önemine vurgu yapan Konst, bu yüksek direnç ile bitkiyi, toprağı ve her şeyi temiz ve virüssüz tuttuğunuz için herhangi bir sorun yaşamazsınız diyor.  

Ürün yetiştirme müdürü Martijn van Stee, Enza Zaden’in en büyük önceliğinin bu virüsü ortadan kaldırmak olduğunu ve bunu yetiştiriciler ve taze ürün endüstrisi ile birlikte başarabileceklerini söylüyor.