hortiturkey
Baş Editör

Etkili Agronomistlerin 7 Alışkanlığı

2 Dakikalık Okuma
6 Haziran 2021 Pazar
Yetiştiricilik
Ziraatçi
Özet
Tarım endüstrisinde agronomistlere olan talep her geçen gün artmaktadır. Çiftçilerin riskini en aza indirirken, karlı ürünler üretmek her yıl daha da zorlaşıyor.
0
Paylaş

Çiftçiler üretimlerini başarılı bir şekilde yapabilmek için, bitki koruma ürünleri, yeni tarımsal uygulamalar, makine/ekipman ve teknoloji kullanımı gibi detaylara her zaman ihtiyaç duyar.

Proaktif Olun

Hayatımızda reaktif olmak bizi genellikle dezavantaja sokar. Tarımda da bu durum farklı değildir. Sadece kendimize değil, çiftçininde yüksek başarıya sahip olabileceği bir plan yapın. Planlar sizi her zaman olası durumların bir adım önünde tutarak, hataların azalmasına olanak tanır.

  • Kış aylarında girdi sağlayan ürünlerin fiyatlarını belirleyin.
  • Çiftçilerin kullanacakları insektisit, fungusit, herbisit veya başka ürünlerin, kullanım önceliklerinin belirleneceği bir plan hazırlayın.
  • Belirlediğiniz önceliklere göre, saha ve tarla ziyaretlerinizi için yılınızı günlük ve haftalık olarak planlayın.

Sonu Düşünerek Başlayın

Etkili bir agronomist, çiftçilerin verim ve karlılık hedeflerinin ne olduğunu anlamak için her zaman çalışır. Bir agronomist olarak hedefleri optimize etme ve plan geliştirme yeteneğine sahip olmalısınız. Bu planları yıllık olarak verim ve karlılıkla sınırlamayıp, tarlayı yabani otlardan temizlemek, toprak besin rezevlerini oluşturmak ve hatta uzun vadede çiftlik yönetimi planlamasına yardımcı olma gibi konularda genişletin.

Bir agronomist olarak, her zaman çiftçilerin amaç ve hedeflerinin ne olduğunu bilmelisiniz. Çiftçi için fırsatları belirlemek veya onlar için fikirler bulmak etkinliğini arttıracaktır.

Önceliklendirin

Tarımda asla taviz verilmemesi gereken bazı temel bilgiler ve bileşenler vardır.

  • Ekim derinliği
  • Tohum ve gübreleme
  • Tohum/gübre oranı      

Bir çiftçinin başarılı şekilde ürün yetiştirmesine yardımcı olmak için birçok önemli faktör vardır. Fakat bu faktörler iyi şekilde kullanılmaz yani optimize edilmez ise, ek gübre, herbisit, fungisit, biyostimülan vb. araç uygulamaları bile ürün verim ve karlılığının artmasına fayda sağlamayabilir.

Kazan/Kazanmayı Düşün

Kazanmayı düşünmek her zaman için güzel bir alışkanlıktır. Tarımda kazan-kazan söz konusu olduğunda, kısa vadede (örneğin o yıl) karı en üst düzeye çıkaran, ancak ertesi yıl (veya daha uzun vadede), seçenekleri veya karlılığı sınırlamayan etkili bir tavsiyede bulunmalısınız. Tarımda, bir sonraki yıl olacak üretim için birçok senaryo vardır. Mevcut ve gelecek yılı başarılı ve olabilecek en iyi şekilde hazırlayabileceğiniz seçenekleri arayın.

İlgili Ürünler

Anlamak İçin Araştırın

Her zaman sorunun temel nedenini anlamaya odaklanın. Gerçekte ne olduğunu öğrenmek için elinizdeki tüm araçları kullanın.

Örneğin buğday yetiştiriciliğinde yatma problemiyle karşılaştığınızı düşünelim. Burada seçilen çeşidi suçlamak en kolay iştir. Etkin bir agronomist burada problemle ilgili olarak basit değil, detaylı bir araştırma yapar. Bu problem belirli bir alanda mı yaşanıyor yoksa ürünün tamamında mı var, problem potasyum eksikliğinden mi kaynaklı, aşırı besin maddesi kullanımı mı yapıldı gibi; uzayan bir listede problemin gerçek nedeni bulunmalı.

Etkin agronomistler, yoldan geçerken ya da bilgisayarlarından teşhis koymaz; sahaya, tarlaya inerek teşhis koyarlar.

Sinerji Yaratın

En iyi agronomistler, diğer agronomistlerle, çiftçilerle, endüstri uzmanlarıyla (entomologlar, patologlar vb.), gübre, ilaç ve tohum firmalarının teknik temsilcileri ile sürekli olarak bağlantıda olup var olan ilişkilerini geliştirir. Bu ilişkileri geliştirirken kendini bulunduğu coğrafyanın içinde tutmayarak globale açılması önemlidir. Örneğin Kanada’da yapılan tarımsal uygulamaları Brezilya’da uygulamak garip görünse de, aslında son derece alakalı da olabilir.

Bütünleştirici düşünme veya 2 farklı fikirden en iyisini almak, sinerji oluşturmanın ve olası en iyi sonuçları ve elde etmenin bir yoludur ve iyi agronomistler çoğunlukla bunu yapar.

Başkalarıyla birlikte çalışmak, agronomistleri daha etkili bir hale getirerek, uzun vadede çiftçilerin daha başarılı olmasını destekleyecektir.

Sürekli Öğrenin

Etkili bir agronomist olmanın en önemli kısmı sürekli gelişme ve öğrenmedir. En iyi agronomistler, dergi okuyarak, makale okuyarak, endüstri kaynaklarından güncelleme yaparak, podcastler dinleyerek, internette gezinme, seminer ve eğitimlere katılarak….. sürekli olarak öğrenirler. Unutmayalım ki, öğrenilecek yeni bir şeyler her zaman vardır.

Bugün bildiklerimizin çoğu gelecekte bir noktada değişecek, bu yüzden anlayışlarımızı ve yaklaşımlarımızı sürekli öğrenmemiz ve güncellememiz gerekiyor.

Öğrenmeyi Asla Bırakma!

Bu 7 özellik kendini geliştirmek isteyen agronomistlerin başlangıç temelleri olmasını yanında, çalışmak istediğiniz agronomiste uyum sağlayıp sağlayamacağınızı belirlemede de yardımcı olacak bazı temel bilgilerdir.