hortiturkey
Baş Editör

Farklı Renkteki Domateslerde Antioksidan Düzeylerinin Karşılaştırılması

1 Dakikalık Okuma
16 Şubat 2023 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
Tomato
Özet
Doğal olarak oluşan antioksidanlar, fark edilebilir sağlık yararları nedeniyle son yıllarda büyük ilgi görmektedir.
0
Paylaş

Meksika'daki Universidad Autónoma Metropolitana'da; farklı renkte meyvelere sahip sekiz domates genotipine odaklanarak yapılan çalışmada, domates meyvelerin farklı antioksidan seviyelerine sahip olduğu tespit edildi.

Laura Pérez-Flores, seçilen hibrit ve doğal domates hatları arasındaki karotenoid, polifenol ve tokoferol içeriğindeki değişimin yanı sıra meyvenin antioksidan kapasitesi için yapılan tahlillerin değerlendirilmesinde bir araştırmacı ekibe liderlik etti. Ekip ayrıca izoprenoid metabolizmasına bağlı genlerin ekspresyonu ve pigmentasyona bağlı iki transkripsiyon faktörünü de belirlemiştir.

Nff Tomatoes Mix 2 W Min

Pérez-Flores’e göre; “ Bir antioksidan kaynağı olan domateslerin içerikleri, farklı renk, şekil, boyutları ve genotiplerdeki düzenlemeleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Daha yüksek seviyelerde spesifik antioksidanların domates meyvesinin belirli renklerindeki ilişkisi, bu bileşikler arasında bir 'denge' olduğunu göstermektedir."

Bu araştırmacıların bulguları, Journal of the American Society for Horticulture Science dergisinde; "Antioxidant Balance and Regulatory in Tomato Genotypes of Different Color" başlıklı makalesinde aydınlatılmıştır.

Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan domates, antienflamatuar, antialerjenik ve antitrombotik özellikleri nedeniyle insan sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunur. Bu çalışmanın sonuçları, farklı renkteki meyvelere sahip domateslerin doğrudan ticarileştirilmesini veya mevcut çeşitler arasında antioksidan seviyelerini artırmak için genotiplerinin ıslah programlarında kullanılmasını desteklemektedir.

Tomatoes Protect Eyes Min

İlgili Ürünler

Karotenoidler ve tokoferoller, domateslerde bulunan başlıca lipofilik antioksidanlar arasındadır. Polifenoller, kanserin başlamasına, ilerlemesine ve ilerlemesine müdahale eden güçlü antioksidanlardır. Başlıca domates polifenolleri hidroksisinnamik asitler, flavanonlar, flavonoller ve antosiyaninlerdir.

Son yıllarda, karotenoid, tokoferol ve klorofilin biyosentetik yolları, domates meyvesinin besin kalitesine katkıda bulunan düzenleyici etkileşimi anlamadaki önemlerinden dolayı incelenmişti.

Çalışma, domatesin çeşitlendirilmesi ve ıslahının merkezi olan ve bu nedenle farklı renk, şekil ve büyüklükte meyvelere sahip çok çeşitli yerli genotipler sunan Meksika'da gerçekleştirildi. Bu genotipler, ticari çeşitlerin nutrasötik özelliklerini arttırmayı ve seçim sürecinde kaybedilen antioksidan bileşikleri geri kazanmayı amaçlayan ıslah programlarına entegre edilebilir.

Bu çalışmada kullanılan tüm genotipler, Meksika Bitki Genetik Kaynakları Ağının bir parçasıydı. İncelenen yerli ve hibrit tüm hatlar, üç replikasyonla tamamen randomize ve her bir deney ünitesi 10 bitkiden oluşacak şekilde dikilmiştir.

Heritage Tomato Varieties Scaled Min

Araştırmacılar, daha yüksek seviyelerde spesifik antioksidanların, domates meyvesinin belirli renklenmeleriyle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bu genotipler, karotenoidler, tokoferoller, antosiyaninler ve C vitamini gibi daha yüksek seviyelerde fonksiyonel bileşikleri geri kazanmak için doğrudan gıda olarak veya ıslah programlarında kullanılabilir.