Fidelikler Nasıl ve Ne Zaman Sipariş Alır?

Tohum ıslahı yapan yada tohum ithal eden firmaların ticari anlamdaki en büyük müşterileri fideliklerdir.

Tohum ıslahı yapan yada tohum ithal eden firmaların ticari anlamdaki en büyük müşterileri fideliklerdir.

Fidelikler, zirai ilaç bayileri yada direkt üretici kanalıyla sipariş alır. Son yıllarda zirai bayilerin fide siparişi alma talepleri, geçmiş yıllara göre azalmış olup, üretici artık fide siparişlerini çoğunlukla direkt olarak fidelikler üzerinden yapmaya başlamıştır.

Fidelikler sezon öncesinde piyasada satılabilecek ve tercih edilebilecek ürünlerin tohumlarını, stok maliyetine katlanarak tohum ıslahı yapan yada tohum ithal eden firmalardan alırlar.

Üreticiler ise, dikim öncesinde istedikleri ürünlerin fidelerini,  adet ve teslim alma zamanı belirterek fideliklere sipariş yazdırır. Fidelik ise alınan sipariş üzerine %10 çimlenme farkı koyarak, tohum atımı yapar.

Fidelik görseli.
Fidelik görseli.

Örtü altı veya tarlada dekara ortalama 1800-2000 aşılı fide, 2500-3000 standart fide dikilebilir. Burada üreticinin dikkat etmesi gereken husus şudur. Aşılı fidelerde ürünün cinsine göre teslim süresi 45-60 gün, standart fidede ise bu süre yine ürünün cinsine göre  40-45 gün arasında değişmektedir. Üretici dikim öncesinde mutlaka bu süreleri göz önünde tutarak sipariş vermelidir.

Aynı tohumda olduğu gibi, üreticinin fidelikten talep ettiği fidenin, gerçekten istediği ürünün fidesi olup olmadığını anlamak için, bitkinin meyve vermesi gerekir. Bu sebeple üretici fidelik seçerken, her zaman için bildiği ve güvenilir bir fideliği tercih etmelidir.

Teslim aşamasına gelen fideleri üreticiler fideliklere giderek teslim alabilirler. Fideliklere ulaşamayan üreticilerin fideleri ise, kargo yoluyla üreticilere ulaştırılır. Fideler canlı olduğu için Cuma ve Cumartesi günleri kargo teslimatı yapılmaması önem arz eder.  

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

No items found.
Bu içerik ücretsiz!
Okumaya devam etmek ve hortiturkey üyesi olmak için ücretsiz kayıt ol. Binlerce çiftçi ve tarım sektörünün paydaşı hortiturkey’e üye olarak olarak tüm içeriklere ücretsiz ve sınırsız erişiyor. Sen de hemen kayıt ol.
Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ