hortiturkey
Baş Editör

Fideliklerdeki Bakım İşlemleri Nasıl Yapılır?

1 Dakikalık Okuma
26 Mayıs 2020 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Fidelik.
Özet
Fideliklerin kurulacağı alan, uygulanan sterilize işlemler ve yetiştirme koşulları, fidelerin kalitesi ve verimi üzerinde etkilidir.
0
Paylaş

Öncelikli olarak fidelik kurulacak olan alan doğru seçilmeli. Bu alan lojistik anlamda iyi bir konumda, nüfus yoğunluğunun olmadığı yada az olduğu, güneş alan, rüzgar almayan, su ve elektrik alt yapısı olan bir bölgede olmalıdır.

Varsa fidelik etrafında bulunan yabani otlar ayıklanmalıdır. Fideliklerdeki havalandırma kapak araları, dışarıdan gelebilecek olan zararlılara karşı tülle kapatılmalıdır. Fidelerin bulunduğu alana girişlerdeki kapılar otomatik olarak açılıp, kısa bir sürede kapana bilmelidir. Bu kapıların üzerlerinde rüzgar perdeleri olmalıdır.

Fidelerin bulunduğu alana girerken, steril kıyafetler kullanılmasına ilaveten, alan girişlerinin önüne ayakkabıları steril edecek olan sıvı paspaslar konulmalı ve mutlaka bu paspaslara basarak fidelerin bulunduğu yere geçilmelidir.

Fideliklerde, mevsim koşullarına bağlı olarak optimum oranda havalandırma ve sulama işlemi yapılmalıdır. Oluşabilecek hastalık ve zararlılara karşı kışın az, yazın ise biraz daha sık oranlarda fungusit ve insektisitlerle ilaçlama yapılmalıdır.

Yine mevsim koşullarına bağlı olarak, fidelerin alması gereken besin elementleri olan gübreler, sulama ile bitkiye verilmelidir.

İlgili Ürünler

Fideliklere viyoller içinde serilen fidelerin tekleme ve tamlama işlemleri yapılmalıdır.

Tekleme

Viyoller içinde serilen fidelerin bazılarının içine tohum çift gittiği için iki tane fide çıkabilir. Böyle bir durumda, çift çıkan fidelerden birinin alınarak fidenin tek adete düşürülmesi işlemine tekleme denilir.

Fidelikte bakım işlemleri.
Fidelikte bakım işlemleri.

Tamlama

Viyoller içinde serilen fidelerden bazıları çimlenmediği için çıkmayabilir. Çıkmayan bu fidenin yerine fide konulmasına tamlama denilir.

Hastalık belirtisi gösteren fideler, harç toprağıyla birlikte diğer fidelerden ayrılmalıdır.

Fidelikte bakım işlemleri.
Fidelikte bakım işlemleri.
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.