hortiturkey
Baş Editör

Genetiği Değiştirilmiş Domates Yeni D Vitamini Kaynağı Olabilir mi?

1 Dakikalık Okuma
22 Temmuz 2022 Cuma
Tohum, Fide, Fidan
D vitamini
Özet
Dünya genelinde 1 milyar, Avrupa nüfusunun da %40 ı, D vitamini yetersizliği sorununu yaşıyor.
0
Paylaş

Domates yaprakları doğal olarak düşük seviyelerde provitamin D3'e sahiptir. John Innes Center'daki araştırmacılar, bitkinin genomundaki belirli bir molekülü bloke etmek için CRISPR-Cas9 gen düzenlemesi kullanarak, domateslerin meyve yapraklarında bulunan provitamin D3 seviyesini arttırdılar. Daha sonra biyolojik olarak güçlendirilmiş mahsul UVB ışınlarına maruz bırakılarak D3 vitaminine dönüşümü sağlandı. UVB ışınları sonrasında elde edilen tek bir domates, 28 gr ton balığı yada 2 orta boy yumurta bulunan D vitamini ile aynı seviyede D vitamini seviyelerini içeriyordu.

Genetiği değiştirilmiş bitkilerin yaprakları, kuru ağırlığının gramı başına başına 600 mikrogram kadar D3’e sahipti. Yetişkin bir insan için önerilen günlük D vitamini alımı 10 mikrogramdır. Domates yaprakları genellikle atık madde olarak görülürken, genetiği değiştirilmiş bu bitkilerden elde edilenler vegan dostu D3 takviyeleri yada gıda takviyesi için kullanılabilir.

Tomatoes Min

Araştırmanın yazarlarından Profesör Cathie Martin, “Gen düzenlemesiyle domatesleri provitamin D3 ile biyolojik olarak güçlendirebileceğinizi gösterdik, bu da domateslerin bitki bazlı, sürdürülebilir bir D3 vitamini kaynağı olarak geliştirilebileceği anlamına geliyor” dedi. Dünya çapında 1 milyar, Avrupa nüfusunun da %40’ında D vitamini yetersizliği var. Sadece büyük bir sağlık sorununu çözmekle kalmadıklarını ifade eden Martin, aynı zamanda çöpe giden domates yapraklarının kullanılabilir hale gelmesiyle üreticilere de yardımcı olduklarını söyledi.

İlgili Ürünler

Çalışmaya göre UVB ışınlarına uzun süre maruz kalan meyvelerdeki D vitamini artabilir. Yöntem, patlıcan, patates ve biber dahil olmak üzere domates ile aynı biyokimyasal metabolik yola sahip diğer bitkilere uygulanabilir.

Çalışmanın ilk yazarı Jie Li; “Covıd-19 pandemisi, D vitamini yetersizliği sorununu ve bunun bağışıklık fonksiyonumuz ve genel sağlığımız üzerindeki etkisini vurgulamaya yardımcı oldu. Üret tiğimiz provitamin D ile zenginleştirilmiş domatesler, çok ihtiyaç duyulan bitki bazlı güneş ışığı vitamini kaynağıdır. Çalışmanın vejeteryan veya vegan beslenmeyi benimseyen ve dünya çapında artan sayıda D vitamini eksikliği sorunu yaşayan insanlar için harika bir haber” diyor.

1519856109178 Min