Geoflow logo
Geoflow
Türkiye, İzmir

Toprak Altı Damla Sulamada Yükselen Firma: GEOFLOW

2 Dakikalık Okuma
23 Ağustos 2021 Pazartesi
Şirket Haberleri
Ahmet Attaroğlu
Özet
Geoflow Amerika dışında sadece Türkiye’de kendi ünvanıyla pazara girdi.
0
Paylaş

Geoflow'u Tanıyabilir miyiz?

1990 yılında EPA’dan ROOTGUARD patentinin alınmasıyla hayatına başlayan Geoflow, sulama sistemlerinin geliştirilmesi konusunda 40 yıllık tecrübeye sahip bir ekiple çalışmaktadır. Damla sulama sistemini toprak altına indiren teknolojiyi geliştiren ekip, geliştirdikleri bu teknoloji ile köklerin suya yürümesinin önüne geçerek, çok önemli bir tarımsal atılımın kapılarını araladı.

Nano – ROOTGUARD teknolojisiyle devrim yaratan Geoflow, hızla dünyanın her köşesine yayıldı. Distribütörlük sistemiyle beş kıtada, onlarca ülkede faaliyetini sürdüren Geoflow, 2014 yılında bir ilke imza atarak Ahmet Attaroğlu öncülüğündeki bir ekiple ortak olma kararı aldı ve Geoflow Türkiye kuruldu.

Ahmet Attaroğlu Rusya'da sunum yaparken
Ahmet Attaroğlu Rusya'da sunum yaparken

Amerika dışında bir ülkeye ilk kez kendi ünvanıyla adım atan Geoflow, bu kararı ile Türkiye’de kurduğu GeoflowTR ile Türk tarım sektörüne duyduğu güveni gösteriyor.

Çevre dostu bir şirket olan Geoflow Türkiye, yaptığı her işi şeffaf bir şekilde bilgilendiren derin bir kamu politikası anlayışına sahiptir.

Geoflow Türkiye olarak, geleneksel düşünceye meydan okuyan ve müşterilerimizin akıllı sulama sistemlerinin uygulanmasında başarılı olmak için çözümler yaratan, öncü bir tarımsal strateji, tasarım ve anahtar teslim proje şirketiyiz.

Toprak Altı Damla Sulamayı Bize Tanımlarmısınız?

Geleneksel damla sulama yönteminde damla sulama boruları toprak üstünde bulunurken, toprak altı damla sulama yönteminde toprak altında yer almaktadırlar. Toprak altı damla sulama sistemlerinde en sık karşılaşılan problem, damlatıcıların içine giren bitki köklerinin damlatıcıyı tıkayarak sistemi çalışmaz hale getirmesidir.

Patentli ROOTGUARD teknolojisi ile üretilen özel damlatıcılara sahip Geoflow toprak altı damla sulama borularında, damlatıcıların bünyesinde bulunan özel bir madde bu problemi kesin olarak çözmektedir.

Geoflow, Nano-ROOTGUARD teknolojisiyle üretilen en güvenilir, en kaliteli ve kullanımı en kolay toprak altı damla sulama sistemlerinin Türkiye’de ilk ve tek tedarikçisidir. Toprak altı damla sulama borularında kullandığımız ROOTGUARD teknolojisinin (Türkçe Kök Bekçisi anlamına gelmektedir.) Türkiye’de ve Dünya’da bir benzeri yoktur.

Toprak altı damla sulama sistemi
Toprak altı damla sulama sistemi

Boruların döşeme derinliği toprak ve bitki yapısına göre 10 ile 60 cm arasında (çim için 10-20 cm) değişmektedir. Kısa süreli ancak sık sulama (bazen gün içinde birden fazla) yapılması esastır. Böylelikle, topraktaki kılcal yollarda su hareketi en üst düzeye çıkarılır, toprak yüzeyi kuru tutulurken suyun kök bölgesine en verimli şekilde yayılması sağlanır.

İlgili Ürünler

Geoflow toprak altı damla sulama boruları; tüm tarla bitkileri üretiminde, bağlarda, zeytin ve meyve bahçelerinde, her türlü yeşil alan sulamasında ve peyzaj uygulamalarında güvenle kullanılabilir.

Toprak Altı Damla Sulamanın Avantajları Nelerdir?

  • Sulama Randımanı Artışı %40 ‘dan > Su Tasarrufu
  • Daha İyi Kök Gelişimi
  • Direk Kökten Besleme %25’den > Gübre Tasarrufu
  • Çok Daha az Otlanma - Daha az Kimyasal
  • Tuzluluk - Buharlaşma Minimize Edilir
  • Atık Su ve Geri Kazanılan Sularda Kullanım
  • Ürün Miktarı ve Kalite Artışı >%30
  • Lateral Ekonomik Ömürü 20 Yıldan > Az Tamirat
  • Nem -Buharlaşma Nedenli Bitki hastalıkları azalır
  • Çevre Dostu
Su tasarrufu şeması
Su tasarrufu şeması

Nano-ROOTGUARD Teknolojisi Nedir?

Nano- ROOTGUARD teknolojisi ile toprak altı damla sulama borusu içindeki damlatıcılar, damlatıcı hammaddesi ile Rootguard bütünleştirilerek üretilir. Damla sulama boruları toprak altına döşendikten sonra damlatıcılardaki bu bileşen sabit bir hızla, gerektiğinde, damlatıcıdan dışarıya doğru salınım göstererek, damlatıcı etrafında köklerin içeri girmesini engelleyecek bir alan oluşturur. Böylelikle damlatıcılara bitki köklerinin girişi kesin olarak engellenir.

ROOTGUARD’ın en son geliştirilmiş şekli olan Nano-ROOTGUARD teknolojisi ile, kök tıkanması ile mücadele çok daha homojen, hassas ve uzun süreli yapılmakta olup, damlatıcıların kökler tarafından tıkanmaması Geoflow tarafından 10 yıl garanti edilmektedir.

Nano-ROOTGUARD Teknolojisi
Nano-ROOTGUARD Teknolojisi

Ülkemizde, toprak altı damla sulama borusu olarak piyasada yer alan diğer birçok üründe ise toprak üstü damla sulama borularında bulunan aynı damlatıcılar kullanılmakta, köklerin yol açabileceği tıkanmaları önlemek amacıyla gübre tankı vasıtası ile sulama suyuna karıştırılan özel bir madde toprağa verilmektedir.

Bu sistemle tarlanın tüm bölgelerinde tıkanmaya karşı homojen bir korunma sağlanamamakta, insan ve çevre sağlığı açısından da sakıncalı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok gelişmiş ülkede bu uygulama yöntemi terk edilmiştir.

Kaynaklar

Geowflow Türkiye