hortiturkey
Baş Editör

Görme Teknolojisini ve Derin Öğrenmeyi Kullanarak Çiçek Soğanlarını Sınıflandırma

1 Dakikalık Okuma
4 Mayıs 2021 Salı
Çiçekçilik
Çiçek soğanı
Özet
3 boyutlu kameraların kullanımıyla, çiçek soğanlarının sınıflandırılmasında yapılan hatalar ortadan kalkacak gibi görünüyor.
0
Paylaş

Çiçek soğanları hasat edildikten sonra soyulur, sınıflandırılır ve kusurları kontrol edilir. Soğanların soyulması ve ayrılması, soğanların zarar görmesini sağlayabilir ve buda ürünün kalitesini etkileyebilir. Ayrıca manuel olarak yapılan kalite kontroller sırasında bazı çiçek soğanları gözden kaçarak yanlış sınıfa girer.

Manuel olarak yapılan ayrım işlemi
Manuel olarak yapılan ayrım işlemi

Bu hataların engellenebilmesi için, Wageningen Universitesi, çiçek soğanlarının hacmini belirlemek ve kusurlu soğanları tespit edebilmek için, görüntülü bir teknoloji üzerinde  çalışmalarını sürdürüyor.

Toplanan çiçek soğanları paketlenmeden önce birkaç işlem yapılır. İlk adımda soğanlar önce keseklerden temizlenir ve sonra soyulur. Daha sonra, büyük soğanların küçük soğanlardan ayrıldığı bir elek üzerinde bu işlem son bulur. Bu işlemler olurken, oval şekilli küçük soğanların yanlış sınıfa girebilmesi gibi bazı hatalarda olabiliyor. Bu hatalar sonucunda, bir lale yetiştiricisi tek tip uniform olmayan soğanlar alabilir ve bu nedenle soğanlar dengesiz şekilde çiçek açabilir.

İlgili Ürünler

Wageningen Universitesi, seçmiş olduğu birkaç yüz çiçek soğanı ile, soğanların hacim ve boyutlarını bir 3 boyutlu kamera ile doğru şekilde belirlenip belirlenemeyeceğini araştırdı ve sonuçları, daldırma yoluyla, manuel hacim ölçümü ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmada, 3 boyutlu kamera ile yapılan hacim ölçümlerinin, manuel ölçüme kıyasla çok daha iyi olduğu görüldü.

3D kamera, çiçek soğanlarını ölçümlerken
3 boyutlu kamera, çiçek soğanlarını ölçümlerken

3 boyutlu kamera ile birlikte, çiçek soğanın düzgün bir şekilde soyulup soyulmadığı, zarar görüp görmediği ve cilt kalitesinin iyi olup olmadığı kontrol ediliyor ve bu kusurlara sahip olan soğanlar alt sınıf ürünler olarak üreticilere satılıyor.

Yapılan bu ölçümlerle, 3 boyutlu kamera kullanılarak, hacim, boyut ve kusurlu çiçek soğanlarını seçmenin mümkün olduğu ispatlanmıştır. Wageningen Universitesi 2021 içinde bu ölçümlemenin daha büyük hacimlerde yapılıp yapılamayacağını araştıracak.

Kaynaklar