hortiturkey
Baş Editör

Günde İki Mantar Yemek Kanser Riskini Yüzde 45 Azaltabilir

1 Dakikalık Okuma
16 Ağustos 2021 Pazartesi
Yaş Meyve, Sebze
Mantar
Özet
Pennsylvania Eyalet Üniversitesinin, Advances in Nutrition da yayınlanan araştırması, günde 18 gram mantar yemenin kanser riskini azaltabileceğini gösteriyor.
0
Paylaş

Araştırmada, günde iki orta boy mantar yiyenlerin, mantar yemeyenlere göre yüzde 45 daha düşük kanser riskine sahip oldukları söyleniyor.

Şitaki (shiitake) mantarı
Şitaki (shiitake) mantarı

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, 1966’dan 2020 yılına kadar 17 kanser araştırmasını inceleyerek 19.500 den fazla hastayı analiz etti. Ekip şitaki (shiitake), istiridye, maitake ve kral istiridye mantarlarında kültür mantarı, cremini ve portobello mantarlarına göre daha yüksek miktarda amino asit ergothioneine olduğunu, ve günlük diyetlerine herhangi bir mantar çeşidini dahil eden kişilerin kanser riskinin daha düşük olduğunu tespit etti.

İstiridye mantarı
İstiridye mantarı
Maitake mantarı
Maitake mantarı
Kral istiridye mantarı
Kral istiridye mantarı

Penn State College of Medicine'de epidemiyoloji alanında yüksek lisans öğrencisi olan Djibril Ba, “Mantarlar, benzersiz ve güçlü bir antioksidan ve hücresel koruyucu olan ergotioninin en yüksek besin kaynağıdır. Vücuttaki antioksidanları yenilemek, oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olabilir ve kanser riskini azaltabilir” dedi.

İlgili Ürünler

Kültür mantarı
Kültür mantarı

Üniversitede halk sağlığı bilimlerinde farmakoloji profesörü ve aynı zamanda yazar olan John Richie’ye göre bu bulgular, mantarların kansere karşı koruyucu etkileri için önemli kanıtlar sağlıyor olmasına karşın, İlgili mekanizmaları ve etkilenebilecek belirli kanserleri daha iyi belirlemek için de gelecekteki çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Uzmanlar bu bulguları “ilginç” olarak nitelendirirken, araştırmayı da dikkatli yorumlamak gerektiğine dikkat çekti.

Cremini mantarı
Cremini mantarı
Portobello mantarı
Portobello mantarı