hortiturkey
Baş Editör

Hasat Öncesinde Çilekler Drone ile Havadan Sayılabilecek

1 Dakikalık Okuma
23 Mart 2021 Salı
Tarım Makine ve Teknolojileri
Drone
Özet
Geliştirilen yapay zekanın dronelara uyarlanması ile; yetiştirilmekte olan çileklerin meyve ve çiçeklerinin sayımı yapılarak, üreticilerin doğru hasat tahminleri yapılabilmeleri sağlanmaktadır.
0
Paylaş

Belçika stratejik araştırma merkezi Flanders Make; geliştirdiği yapay zeka drone, yetiştirilmekte olan çileklerin sayısını sayarak, yetiştiricilerin hasatlarını doğru tahmin etmelerine yardımcı oluyor

Flander Make araştırma merkezinde bir araştırmacı olan Rob Heylen; geliştirdikleri dronun, var olan kamera ve sensörleriyle, tarla veya serada üretilen ürünlerin çiçek ve meyve sayısını var olan algoritması ile sayarak hasat tahmini yapabildiğini söyledi.

Hata Payı

Rob Heylen, araştırmaları sırasında yaptıkları manuel sayımlarda, dijital olarak tanınan çiçek sayısı ile gerçek çiçek sayısı arasında bir hata payı belirleyebildiklerini söylüyor. Heylen, bilinen bu hata payı ile birlikte, hızlı bir şekilde toplanan drone görüntülerine dayanarak gerçek çiçek sayısını çok doğru bir şekilde belirleyebildiklerini söylüyor.

İlgili Ürünler

Hasattaki Verimi Çok Daha Hızlı Tahmin Edin

Normal şartlarda çileklerin hasat verimliliğini tahmin etmek için, çilek çiçekleri 3 haftalık bir süre boyunca manuel olarak sayılıyordu. Belçika Deneysel Meyve Yetiştirme Merkezi iş birliğiile geliştirilen bu araştırma sonucunda geliştirilen dronlarla bu sayım artık çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Yapay Zekalı Dronlar

Flanders Make göre, bu yeniliğin iş dünyasında kabul görmesindeki ana neden; yeni dron uygulamalarında kullanılan yapay zeka.

Bu teknoloji, drone'ların görevleri tamamen bağımsız olarak gerçekleştirmesini veya toplanan görüntüleri yıldırım hızında analiz etmesini sağlıyor.