hortiturkey
Baş Editör

Hazera Virüse Dayanıklı Yeni Domates Çeşitlerini Piyasaya Sürüyor

1 Dakikalık Okuma
13 Eylül 2022 Salı
Tohum, Fide, Fidan
TOBRvF
Özet
Hazera ToBRFV ye karşı orta dirençli olan yeni çeşitlerini piyasaya sürdü.
0
Paylaş

Hazera, koruma ve performans arasında optimal bir denge sağlamak ve yetiştiricileri dünya çapında etkileyen ve son derece bulaşıcı olan domates kahverengi rugose meyve virüse (ToBRFV) karşı orta dirençli olan yeni çeşitlerini piyasaya sürdü.

ToBRFV, toprak, aletler, su ve insan teması yoluyla bulaşarak verimi önemli ölçüde azaltıp, meyve kalitesini etkilemektedir. Çok bulaşıcı olan bu virüs, diğer bitkilere sistematik olarak bulaşarak dünya çapındaki yetiştiriciler için sürekli bir tehdit oluşturmaktadır.

ToBRFV'nin ortaya çıkmasından bu yana Hazera'nın Ar-Ge ekibi, verim ve meyve kalitesinden ödün vermeden etkili bir ToBRFV direnci sağlayabilen çeşitler bulmak için yorulmadan çalışıyor. Birkaç yıl boyunca, Hazera araştırmacıları ve tarım uzmanları, dünya çapındaki yetiştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler bulmak için sonsuz kaynaklara yatırım yaptı.

Hazera'nın Pazarlama Direktörü Alejandro Szechtman, “Çabalarımız ve göstermiş olduğumuz bu performans; küresel ölçekte farklı koşullar altında birçok yerde ToBRFV’ye karşı denemeler içeriyor” diyor.

İlgili Ürünler

To Brfv Scaled

Hazera ayrıca, İtalya, Yunanistan, ispanya, Meksika, Türkiye ve İsrail'den başlayarak, pazar ihtiyacına göre dünya çapında ToBRFV'ye dayanıklı çözümleri sağlayacak olan yol haritasını da duyurdu.

Hazera, Limagrain'in üretim sürecindeki ilk aşamalarında, farklı yaklaşımlar kullanarak ToBRFV direnci üzerinde dahili ve harici projeler ağına katkıda bulunmuştur. Bu çalışma Limagrain'in 2017 yılında domateste ToBRFV direnci konusunda patent başvurusunda bulunan ilk şirket olmasını sağladı. Tobrfv'ye dirençli ilk nesil domates melezleri ticarileştirilirken, Limagrain keşif programları, bu yıkıcı virüsün potansiyel olarak ortaya çıkan daha agresif formlarına karşı dirençler bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Ar-Ge çalışmalarının sona ermediğini söyleyen Alejandro Szechtman, daha yüksek direnç elde etmek ve portföylerini dünya çapındaki yetiştiricilerin yararına genişletmek için hala yatırım yaptıklarını da belirtti.