hortiturkey
Baş Editör

Hidroponik Tarım ile Çiftçiliğin Geleceği Nasıl Olabilir?

1 Dakikalık Okuma
20 Şubat 2021 Cumartesi
Topraksız Tarım
Hidroponik üretim
Özet
Geleneksel tarıma göre daha verimli olan hidroponik yetiştiricilik, aynı zamanda üreticiye kontrollü ve tasarruflu bir yetiştirme ortamıda sağlar.
0
Paylaş

Dünyadaki iklim felaketleriyle ilgili olarak hemen hemen her gün bir haber duyar olduk. Dünyanın dört bir yanındaki İklim bilimciler, uzun yıllar süren insan müdahalelerinden dolayı, gezegenimizin ikliminin değiştiği konusunda hemfikirdir.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gezegenimiz için mevcut ve gerçek bir tehlike olduğu, 2015 yılındaki Paris anlaşmasıylada anlaşılmıştır. Gelecekte hedeflenen düşük karbon emisyonlarına ulaşmak için, hepimizin önemli değişiklikler yapması gerekliliği açıktır.

Tarım, ekolojik olarak acil durumdan sorumlu tutulan insan faaliyetleri listesinde üst sıralarda yer almakta ve bu konuda daha çevreci yanıtlar aranmaktadır. Burada geleneksel tarımın iklim konusunda yarattığı tehdide, olası bir çözüm olarak hidroponik ön plana çıkabilir mi?

Hidroponik Nedir?

Topraksız bitki yetiştirmek için besin ve minerallerin bitkiye sulu çözeltili karışımlarla verildiği bir üretim tekniğidir. Hidroponik üretimde bitkiler tipik olarak besleyici yönden zengin su çözeltisinde büyütülür ve bu da besleme için çok daha yeşil ve daha verimli bir sistem sağlar. Bu konuyu detaylıca inclediğimiz

"Hidroponik Tarımda Bitki Yetiştiriciliği Rehberi" isimli makalemize de göz atmayı unutmayın.

Hidroponik sistemlerin çoğu bu solüsyonları defalarca geri dönüştürerek su kullanımında %95'e varan bir tasarruf sağlar. Bu sonsuz geri dönüşümde, sisteme potansiyel olarak kirletici maddelerin girmesini önlemek için demineralize suyun kullanılması gerekir.

Hidroponik marul yetiştiriciliği
Hidroponik marul yetiştiriciliği.

Hidroponik Tarımın Önemli Ekolojik avantajları

Hidroponik tarım, geleneksel tarıma göre daha verimli olması yanında, başka avantajlarda sunar:

İlgili Ürünler

1) Hidroponik Tarımda ürünler Daha Hızlı yetişir

Bitkiler ideal koşullarda ve belirli ihtiyaçlarının karşılanmasıyla büyür. Çiftçiler hidroponik çözümler kullanarak, bitki besinleri ideal ortamlarda uygulayarak bitkileri daha hızlı ve güçlü bir şekilde büyümeye teşvik edebilir.

Araştırmalar, hidroponik tarım tekniklerinin geleneksel yöntemlerden iki ila üç kat daha hızlı olabileceğini göstermiştir.

2) Hidroponik Bitki Büyümesinden Daha Temiz Bir Ortam Yaratır

Hidroponik ortamlar bitki yetiştirmede, toprağa göre temiz ve sağlıklıdır. İyi üretilen, yüksek kaliteli bir hidroponik substrat, toprakta bulunan ve bitkiler için büyümeyi yavaşlatan, zayıflatan veya öldürebilen mantar yada zararlıları içermez.

3) Hidroponik Yetiştiricilikte Daha Az Pestisit Kullanılır

Hidroponik sistemlerde bitkiler iç mekanlarda yetiştirildiğinden, pestisit kullanılmaz yada kullanılsa bile çok küçük dozlarda uygulama yapılır. Bu da bitkiler ve insanlar için daha sağlıklıdır.

4) Hidroponik Yetiştiricilik, Çiftçilere çok Daha Fazla Kontrol Sağlar

Çiftçiler hidroponik yetiştiricilikte tam kontrole sahiptir. Toprak bitki ve besinler arasında bir tampon görevi görürken, hidroponik üretimde besin bitkiye doğrudan aktarılır. Çiftçilerin herhangi bir değişikliği izlemek için bitkilerini yakından takip etmeleri çok önemli olup, oluşabilecek olumsuz bir etki çözümde küçük değişiklikler yapılarak giderilebilmektedir.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.